Widzieli orląt cień

Jan Garnecki2 października 20187min0

W sobotę 29 września we Wrocławiu zagościły Orlęta Lwowskie. Wcielili się w nich uczestnicy gry miejskiej dla dzieci i młodzieży „Orląt Cień” organizowanej przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki we współpracy z Okręgiem Dolnośląskim ZHR. Nasze miasto tego dnia jeszcze bardziej zatętniło życiem i zaroiło się w nim od przebranych harcerzy, rekonstruktorów oraz patroli rywalizujących o zwycięstwo.

Celem gry było jak najszybsze nadanie tajnego hasła dla nadchodzącej odsieczy. Aby móc to zrobić, uczestnicy musieli zrealizować najpierw różnorakie zadania, w których wykazywali się zręcznością, kreatywnością i sprytem. Na punktach m. in. ćwiczyli umiejętności strzeleckie, mielili kawę dla walczących, naprawiali radio oraz poznawali tajniki konspiracji. Jednocześnie odszukiwali fragmenty hasła i kompletowali starą mapę Lwowa. W grze liczył się czas – wygrywało 5 najszybszych patroli z obu kategorii wiekowych (11-15 lat oraz 16-18 lat).

W grze udział wzięło 120 osób – harcerzy i harcerek oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. Byli to głównie wrocławianie, ale nie zabrakło także uczestników z Trzebnicy, Legnicy czy Brzeziej Łąki. Już od samego początku wszystkim udzielił się fabularny klimat, a zaraz po starcie gry o godz. 10.00 patrole rozpoczęły wyścig po punktach. Ich działania starali się opóźniać patrolujący teren Ukraińcy, co wprowadzało dawkę adrenaliny.

O godz. 14.00 rozpoczął się finał gry na wrocławskim Rynku, gdzie na uczestników czekała niespodzianka – koncert rapera Pawła „Undera” Przewożnego, który porwał wszystkich swoją otwartością i zachęcił do pamięci o polskich bohaterach. W przerwie odbyło się ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród. Uczestnicy wstrzymywali oddech, ponieważ do samego końca nie wiedzieli, czy byli najszybsi. Dla nas wesołą niespodzianką było to, że wśród dziesięciu najlepszych znalazły się zastępy naszych harcerek i harcerzy. Wszyscy zwycięzcy otrzymali historyczne gry planszowe, a patrol, który zajął I miejsce w starszej kategorii wiekowej, wygrał tygodniową wycieczkę do Lwowa.

– Bardzo podobała mi się fabuła i ambitne zadania na punktach. Pochwalam też organizację całej imprezy, bo widać było, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Grę oceniam na wielki plus i mam nadzieję, że jeszcze będę w takiej uczestniczyła – relacjonuje Iga Surkont z 41 Wrocławskiej Drużyny Harcerek „Tęcza” im. Wandy Rutkiewicz.

Pomysł na grę zrodził się w związku ze zbliżającą się setną rocznicą walk o Lwów w 1918 r. oraz obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Rozłożenie punktów odzwierciedlało topografię prawdziwych walk, a zadania realizowane przez uczestników, nawiązywały do faktów historycznych. W obstawie gry brała udział nawet grupa rekonstrunkcyjna z Gorlic, która pozwoliła patrolom przenieść się w czasie i zobaczyć wojskowy lazaret.

Wrocław i Lwów łączy wiele – przede wszystkim to, że po zakończeniu II wojny światowej i zmianie granic Lwowiacy przyjeżdżali do naszego miasta, a większość żyjących tu rodzin ma korzenie kresowe. Warto więc było przeprowadzić tę grę właśnie tutaj. Zależy nam także na tym, aby jeszcze więcej osób mogło uczestniczyć w tym projekcie – dlatego odbędą się kolejne edycje gry w innych miastach na Dolnym Śląsku. W planach mamy na pewno Trzebnicę, Głogów i Oleśnicę.

Gra „Orląt cień” pozwoliła uczestnikom na odkrycie losów młodych obrońców Lwowa, a nam (dolnośląskiemu ZHR-owi) na zrealizowanie wartościowego projektu na lokalnym terenie i zawarcie kontaktów z nowymi instytucjami, z którymi możemy kontynuować współpracę. Z koordynacją tego wydarzenia wiązało się baaardzo dużo pracy, ale…wszyscy czujemy, że przeżyliśmy przygodę! 🙂

Relacja: pwd. Karolina Gumienny wędr. | Zdjęcia: ćw. Olaf Horbowy