XXXVI Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę

Barbara SobieskaWrzesień 18, 20183min687

W dniach 7-9 września 2018 po raz XXXVI odbyła się Harcerska Pielgrzymka na Jasną Górę. Program Pielgrzymki przygotowany został w ramach trzech ścieżek: Ścieżka Harcerska, Ścieżka Wędrownicza oraz Ścieżka Instruktorska. Dzięki dodatkowym działaniom takim jak wyprawa dla wędrowników, dyskusje instruktorskie czy tradycyjne ognisko uczestnicy pełniej przeżywają Pielgrzymkę.

MW -4401
MK-30
MK-89
MK-120
MK-210

Po Apelu Jasnogórskim dla Ścieżki Harcerskiej odbyło się ognisko na błoniach jasnogórskich a gawędę na ognisku wygłosił hm. Grzegorz Nowik HR – Przewodniczący ZHR. Uczestnicy pozostałych dwóch Ścieżek wyruszyli do Olsztyna, gdzie odbyła się wyprawa jaskiniowa oraz dyskusja dla instruktorów, którą poprowadził ks.hm. Robert Mogiełka HR Naczelny Kapelan ZHR

O wschodzie słońca odbyła się Msza Święta na Zamku w Olsztynie, następnie kolejne dyskusje oraz gra miejska. Apel odbył się o godzinie 16, następnie Zawierzenie w Kaplicy Cudownego Obrazu i Gawęda Przewodniczącego dla Instruktorów i Wędrowników w Sali Rycerskiej oraz koncert w sali o. Kordeckiego.

Po Apelu Jasnogórskim odbyło się tradycyjne czuwanie w Bazylice, aż do północy. Jak wspominają uczestnicy jest to moment, na który czeka się cały rok – czas wyciszenia, czas spotkania, czas bliskości z Bogiem.

Apel Kończący odbył się w niedzielę, a spotkanie zakończyło się Mszą Świętą z kombatantami AK.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, czekamy na kolejną XXXVII Pielgrzymkę Harcerską!

Więcej informacji: http://jasnagora.zhr.pl

Foto: Jan Mika, Michał Wieczorek, Michał Kokot