Uroczystości w KL Gross-Rosen

Jan Garnecki7 września 20185min1262

Każdego roku w Rogoźnicy, nieopodal byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, drużyny 1 Dolnośląskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” im. bł. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego stają do walki o miano „najlepszej”. Od 19 lat jest to także czas służby w trakcie uroczystości upamiętniających Ofiary II wojny światowej.

W ramach rywalizacji poznaliśmy Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej i stawaliśmy dzielne w broniąc Lwowa przed ukraińskim najeźdźcą w dzień i w nocy. W bitwie o Lwów wzięli udział harcerze z:

– 1 Chojnowskiej  Drużyny  Harcerzy „Białe Orły”

1 Świebodzickiej Drużyny Harcerzy „Virtus”,

125 Jaczowskiej Drużyny Harcerzy „Husaria”,

17 Strzegomskiej Drużyny Harcerzy „Birkut”.

Obrońcy pomimo zmęczenia, deszczu, i ciągłej batalii z wrogiem, nie poddawali się i walczyli dzielnie. Harcerze zostali sprawdzeni i przetestowani nie tylko na polu bitwy. Ich umiejętności współpracy, obozowania, gotowania oraz poziom wyrobienia harcerskiego i znajomości technik również zostały poddane próbie.

1
3
4

Zwycięzcami Turnieju zostali harcerze z 17 Strzegomskiej Drużyny Harcerzy „Birkut”. Strzegomska Drużyna została okrzyknięta „najlepszą” w hufcu, zdobywając tym samym hufcowy sztandar z wizerunkiem bł. ks. phm. Wincentego Frelichowskiego. Sztandar przekazywany jest co roku drużynie, która wygra turniejową rywalizację. Prosimy aby Wincenty Frelichowski prowadził nas drogą odwagi, świętości i męstwa!

W Rogoźnicy obozowały również druhny z Głogowa, Legnicy, Wińska i Wrocławia.

5
2
9

Punktem kulminacyjnym każdego zlotu jest służba pełniona przez harcerki i harcerzy podczas Mszy i uroczystości upamiętniających Ofiary II wojny światowej. W wydarzeniu rokrocznie udział biorą świadkowie tragicznych historycznych wydarzeń – byli więźniowie KL Gross-Rosen i innych obozów, kombatanci, inwalidzi wojenni i sybiracy. Odczytywany jest Apel Poległych, prezentowane są sztandary, harcerze składają wieńce. By służyć trzeba być gotowym, być gotowym oznacza Czuwać!

7
6
8

Tak, harcerze z 1 Dolnośląskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” wraz z przyjaciółmi rozpoczynają nowy rok harcerski. Czuwajcie!

Galeria zdjęć 1 GDH-ek „Agat”

Galeria zdjęć 1 ŚDH-y „Virtus”

Galeria zdjęć: 17 SDH-y „Birkut”

Relacja: pwd. Jan Kubiak | Zdjęcia: 1 GDH-ek „Agat”, 1 ŚDH-y „Virtus”, Jan Kubiak

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger