Barbara SobieskaWrzesień 5, 20184min411

Zakończyły się wakacje, a wraz z nimi czas harcerskich obozów, kolonii zuchowych i obozów wędrownych. Doskonałe efekty przynosi współpraca organizacji harcerskich ze służbami. 21 czerwca 2018 roku Komendant Główny PSP, Komendant Główny Policji, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wraz z przedstawicielami siedmiu organizacji harcerskich podpisali „Protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami”. Udało się podjąć szereg działań, mających na celu podnieść poziom bezpieczeństwa na obozach. Przeprowadzane manewry, alarmy, próbne ćwiczenia, a przede wszystkim usprawnienie łączności to doskonałe rezultaty.

“Wszystkie z ponad tysiąca obozów zostały odwiedzone przez nasze służby. Nawiązano współpracę z organizatorami i komendantami obozów. Był z nimi ciągły kontakt. W 360 przypadkach straż pożarna udostępniła harcerzom swoje radiotelefony”– podkreślał wiceminister Jarosław Zieliński podczas spotkania 5 września 2018.

Straż Pożarna nie odnotowała żadnych negatywnych zdarzeń, jedynie w 35 przypadkach podejmowała działania interwencyjne, dzięki którym udało się zapobiec niebezpieczeństwu. Poziom zapewnienia bezpieczeństwa na obozach docenił gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej bardzo docenia podjęte działania i doskonałą współpracę. “To był bardzo dobry projekt. Służby doradzały nam jak poprawić komunikację. Każdy komendant obozu był w stałej łączności z komendą powiatową straży pożarnej. Podobne wsparcie mieliśmy ze strony Policji, która odwiedzała obozy” – wspomina hm Wiesław Turzański Sekretarz Generalny ZHR.

Spotkanie miało charakter podsumowujący wdrożone zasady, a jak podkreślali wszyscy obecni – to nie koniec działań, a czas na dalszą współpracę.

Harcerska Akcja Letnia stanowi niezwykle ważny element harcerskiego programu wychowawczego, jest to podsumowanie śródrocznej pracy wychowawczej drużyny, jest szansą na przeżywanie przygody w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Każdego roku Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej jest organizatorem kilkuset wyjazdów – obozy, kolonie i wyprawy. Bezpieczeństwo HAL jest dla ZHR kwestią niezwykle ważną.

Foto: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji https://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/17945,Wiceszef-MSWiA-o-bezpieczenstwie-podczas-wakacji.html