Barbara SobieskaWrzesień 4, 20183min350

Mamy niesamowite szczęście, że wciąż dane jest nam cieszyć się obecnością i czerpać z doświadczenia pokolenia urodzonego w Polsce międzywojennej. Każdego dnia mijamy na ulicach cichych bohaterów, którzy w szeregach różnych organizacji walczyli o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Czy ich znamy? Czy wsłuchujemy się w ich głosy? Czy przejmujemy od nich pałeczkę sztafety pokoleń?

Celem projekt „Nasi Bohaterowie. Nie pozwólmy o nich zapomnieć” jest inicjowanie znajomości i zacieśnianie więzi pomiędzy harcerzami i harcerkami a weteranami II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej.

Namacalnym efektem tej współpracy będzie opracowany zbiór biogramów przedstawiający losy naszych bohaterów, ale najważniejsze będzie to, co niematerialne – relacje, rozmowy, przyjaźnie.

Drużyny, które włączą się w projekt, będą mogły liczyć na wsparcie, m.in. dofinansowanie transportu na Pielgrzymkę ZHR na Jasną Górę, którą tradycyjnie zwieńczy wspólna Msza Święta z uczestnikami Pielgrzymki żołnierzy Armii Krajowej. Ponadto przedstawiciele jednostek uczestniczących w projekcie będą mogli wziąć udział w zaplanowanym na październik spotkaniu kombatantów z różnych części Polski i świata, co będzie doskonałą okazją do nawiązania nowych, ponadpokoleniowych znajomości.

Ważnym elementem tej służby jest pomoc w codziennych wyzwaniach, jakie napotykają kombatanci, ale także propagowanie w społecznościach lokalnych wiedzy o naszych bohaterach. Szczegółowe działania w ramach projektu z pewnością będą uzależnione od uwarunkowań lokalnych, kondycji fizycznej i zdrowotnej kombatantów, dlatego uczestnicy mają pozostawione szerokie pole do służby.

Zgłoszenia drużyny można dokonać do 9 września 2018 roku za pośrednictwem formularza: FORMULARZ

Koordynator projektu: phm. Marcin Żukowski HR, tel. 792 856 108

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Foto: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych