Barbara Sobieska4 września 20183min0

Mamy niesamowite szczęście, że wciąż dane jest nam cieszyć się obecnością i czerpać z doświadczenia pokolenia urodzonego w Polsce międzywojennej. Każdego dnia mijamy na ulicach cichych bohaterów, którzy w szeregach różnych organizacji walczyli o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Czy ich znamy? Czy wsłuchujemy się w ich głosy? Czy przejmujemy od nich pałeczkę sztafety pokoleń?

Celem projekt „Nasi Bohaterowie. Nie pozwólmy o nich zapomnieć” jest inicjowanie znajomości i zacieśnianie więzi pomiędzy harcerzami i harcerkami a weteranami II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej.

Namacalnym efektem tej współpracy będzie opracowany zbiór biogramów przedstawiający losy naszych bohaterów, ale najważniejsze będzie to, co niematerialne – relacje, rozmowy, przyjaźnie.

Drużyny, które włączą się w projekt, będą mogły liczyć na wsparcie, m.in. dofinansowanie transportu na Pielgrzymkę ZHR na Jasną Górę, którą tradycyjnie zwieńczy wspólna Msza Święta z uczestnikami Pielgrzymki żołnierzy Armii Krajowej. Ponadto przedstawiciele jednostek uczestniczących w projekcie będą mogli wziąć udział w zaplanowanym na październik spotkaniu kombatantów z różnych części Polski i świata, co będzie doskonałą okazją do nawiązania nowych, ponadpokoleniowych znajomości.

Ważnym elementem tej służby jest pomoc w codziennych wyzwaniach, jakie napotykają kombatanci, ale także propagowanie w społecznościach lokalnych wiedzy o naszych bohaterach. Szczegółowe działania w ramach projektu z pewnością będą uzależnione od uwarunkowań lokalnych, kondycji fizycznej i zdrowotnej kombatantów, dlatego uczestnicy mają pozostawione szerokie pole do służby.

Zgłoszenia drużyny można dokonać do 9 września 2018 roku za pośrednictwem formularza: FORMULARZ

Koordynator projektu: phm. Marcin Żukowski HR, tel. 792 856 108

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Foto: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.