Harcerska służba na Golgocie Młodych

Barbara Sobieska29 sierpnia 20184min0

Co przyciąga ponad 1000 osób do niewielkiej wsi położonej nad Bugiem? Jak ogromna jest siła spotkania organizowanego przez przez Braci Mniejszych Kapucynów?

Już od dwunastu lat odbywa się spotkanie w Serpelicach nad Bugiem. Golgota Młodych to miejsce dla każdego, kto chce podjąć konkretne duchowe zmaganie o swoje życie wieczne. Jedni jadą po to, aby odnaleźć wiarę, inni – by ją wzmocnić. Nie ma określonych granic wieku, a na spotkanie z roku na rok przybywa coraz więcej osób. 

Nazwa spotkania nawiązuje do Kalwarii Podlaskiej, która prowadzi przez las za cmentarzem na wzgórze Golgoty, ale jak wspominają Organizatorzy – „Jest to też nawiązanie do Golgoty każdego człowieka. Każdy z nas doświadcza w swoim życiu krzyża. W Ewangelii Jezus zachęca, żeby ten krzyż brać na siebie i iść za Nim. Ale strach przed nim często nas paraliżuje. Golgota Młodych w tym kontekście staje się miejscem odkrywania krzyża chwalebnego, a więc takiego, który daje mi życie, a nie przygniata do ziemi, odbierając wszelką nadzieję.” 

Harcerki i harcerze licznie przybywają na spotkanie. Starają się przeżywać spotkanie zarówno w sposób zgodny z programem, ale zdecydowanie lepiej doświadczają radości, ducha miejsca przez pełnioną – potrzebną służbę. W tym roku wspierali wydarzenie działaniami w roli „Anioł Straż” oraz pełniąc służbę „EKO”. 

„Anioł Straż” dba o zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom spotkania, służba „EKO” skupia się na utrzymywaniu czystości na terenie zgromadzenia.
Pomimo licznych obowiązków młodzi, zaangażowanie w działanie ludzie zawsze znajdują czas na modlitwę, wydarzenia golgotowe oraz zawieranie nowych znajomości, a sama służba daje możliwość pełniejszego przeżywania spotkania.

Golgota to dobry czas i miejsce na szukanie powołania, a każdy uczestnik stara się budować dobrą atmosferę. Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach Golgoty Młodych!

Strona internetowa wydarzenia: http://www.golgotamlodych.pl/

Foto: Golgota Młodych

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.