Szarzy pielgrzymi, czyli harcerze idą do Częstochowy

Jan Garnecki19 sierpnia 20186min1177

Po 8 dniach wędrówki do Częstochowy dotarła Piesza Pielgrzymka Wrocławska. Jak co roku udział w niej wzięli również dolnośląscy harcerze.

Pielgrzymka Wrocławska wyruszyła 2 sierpnia 2018 r. Pomiędzy pątnikami byliśmy także i my – harcerze (nie tylko ZHR, ale i ZHP oraz Skautów Europy). Dla nas, co prawda, trudne warunki panujące podczas pielgrzymki nie są obce, wędrówka ta jednak zawsze stawia przed pielgrzymami nowe wyzwania: jeśli nie są one związane z nocowaniem pod namiotem czy trudami drogi, to mają naturę duchową.

Dzień pielgrzymkowy składa się ze stałych elementów (godzinki, kilkunastominutowa cisza, słuchanie Słowa Bożego, konferencja, Msza św., różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, wieczorny apel), jednak każdy jest wyjątkowy. Dzieje się to dzięki wydarzeniom takim, jak sakramenty Pierwszej Komunii oraz bierzmowania udzielanych podczas Mszy, czy też dzięki koncertowi w Kluczborku, nowym ludziom poznawanym podczas wędrówki i w końcu różnorodnym, pięknym krajobrazom.

Tematem tegorocznej pielgrzymki były dary Ducha Świętego, omawiane codziennie na konferencjach i homilii. Działanie Ducha Świętego można było dostrzec w wielu drobnych wydarzeniach, nawet tych przyziemnych. Gościnności mieszkańców miejscowości w których nocowali pielgrzymi, także tych biednych. Uśmiechu drugiej osoby, nawet po przejściu trzydziestu kilometrów w słońcu. Krzepy ponad siedemdziesięcioletnich pielgrzymów i energii najmłodszych uczestników. Chwilom na zadumę w czasie ciszy czy adoracji.

Pojawiły się i wydarzenia w szczególnie bliskie naszej organizacji. W przedostatnim dniu odbyło się nabożeństwo z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Ostatniego dnia nas, harcerzy z Okręgu Dolnośląskiego, można było rozpoznać po mundurach. Po dojściu 10 sierpnia na Jasną Górę wspólnie odśpiewaliśmy modlitwę harcerską.

Całe to niezwykłe wydarzenie nie miałoby racji bytu, gdyby nie służby pielgrzymkowe: medyczna, porządkowa, kwatermistrzowska, muzyczna… I tu znalazło się wielu z nas.

Pielgrzymka łączy w sobie to, co ważne dla każdego harcerza: służbę Bogu, pomoc bliźnim oraz wymagającą wędrówkę. Powinna to być dobra zachęta, dlatego relację tę kończę słowami: do zobaczenia już za rok na pielgrzymim szlaku!

Relacja: wędr. Karolina Jędrasik | Zdjęcie: Krzysztof Wowk, służby pielgrzymkowe

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger