Pamiętamy! Rocznica wydarzeń w Suszku

Barbara Sobieska19 sierpnia 20186min770

Zeszłoroczna tragedia mocno połączyła harcerzy i mieszkańców Lotynia, Nowej Cerkwi oraz Suszka. Bezinteresowny zryw do pomocy uwięzionym w obozie, wsparcie, czas służby harcerskiej przy uporządkowaniu terenu i wiele innych wspólnych, często ciężkich chwil to czas, o którym nie da się zapomnieć.

W okrągłą rocznicę 11 sierpnia 2018 roku miała miejsce Msza Święta z poświęceniem kapliczki (której zdjęcie załączam). Organizatorem tego wydarzenia i samej kapliczki jest ksiądz Ksiądz Proboszcz Jarosław Kazimierczak z mieszkańcami Lotynia. W tym wydarzeniu udział brali harcerki i harcerze z 59 ŁDH-ek i 9 ŁDH.W Lotyniu.

Centralne uroczystości odbyły się 18 sierpnia 2018 roku. Na te uroczystości przybyli zaproszenie goście i osoby, które pomagały w trakcie tragicznej nocy w Suszku i później. Łódzcy harcerze i harcerki pojawili się już na miejscu w piątek 17 sierpnia.

Sobotnie obchody rozpoczęła msza polowa sprawowana przez arcybiskupa Grzegorza Rysia w intencji dwóch zmarłych harcerek.

Podczas uroczystości „dziękując za udzielenie wsparcia ZHR w tragiczne sierpniowe dni 2017 roku” druh Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik wręczył Krzyże Honorowe Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej „Pro Amico” dla mieszkańców Lotynia oraz Nowej Cerkwi.  Pierwsze odznaczenie odebrał w imieniu mieszkańców sołtys Lotynia Arkadiusz Kubczak. Drugie trafiło na ręce proboszcza parafii św. Marii Magdaleny w Nowej Cerkwii Jarosława Kaźmierczaka. Przygotowany zostały także dyplomy wdzięczności i pamiątki dla mieszkańców, którzy mimo niesprzyjających okoliczności i własnej tragedii ruszyli na pomoc.

– Najważniejszym wyróżnieniem jesteście wy drodzy harcerze. Jesteście w naszych sercach dogłębnie. Zawsze zostaniecie w naszych sercach, bez względu na okoliczności, porę dnia i roku. Śmiało możecie do nas wchodzić, bo Lotyń jest dla Was drugim miejscem zamieszkania – zwracał się do harcerzy sołtys Lotynia Arkadiusz Kubczak.

W Lotyniu odczytano również listy od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

„Jako Prezydent Rzeczypospolitej i protektor harcerstwa łączę się dzisiaj w modlitwie za ofiary tamtej tragedii” – napisał Prezydent Andrzej Duda. W liście podziękował również mieszkańcom Lotynia i Nowej Cerkwi, którzy  „nie zważając na zagrożenie, pospieszyli na pomoc harcerzom w zniszczonym obozie”. „Za odwagę i za Państwa bezinteresowną pomoc chcę Państwu dzisiaj gorąco podziękować” – podkreślił.

Po mszy wszyscy uczestnicy wydarzeń  –  harcerze, ich rodziny, delegacje oraz mieszkańcy Lotynia przemaszerowali w pobliże obozowiska w Suszku. Zostały odsłonięto dwie pamiątkowe tablice. Jedna upamiętnia zmarłe tragicznie harcerki, ufundowana i odsłonięta przez bliskich zmarłych harcerek. Druga, od Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej to podziękowanie dla mieszkańców Lotynia, którzy ruszyli z pomocą uwięzionym harcerzom.

„Miejsce obozowania harcerek i harcerzy z Łodzi, dotknięte tragicznymi skutkami nawałnicy w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. W wyniku całkowitego zniszczenia lasu zginęły 2 harcerki, a 22 uczestników obozu zostało rannych. Z pomocą odciętym od świata harcerzom jako pierwsi ruszyli mieszkańcy Lotynia, zostawiając swoje zniszczone przez wichurę gospodarstwa. Wasza postawa w chwili próby pozostanie w naszych sercach na zawsze. Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz z rodzinami.” – brzmi treść tablicy. 

Na miejscu przyznano również odznakę „Przyjaciel ZHR” dwunastu mieszkańcom Lotynia, którzy w nocy z 11 na 12 sierpnia jako pierwsi dotarli na miejsce obozowiska. Następnie odbył się wspólny poczęstunek oraz debata o bezinteresownej pomocy w trudnych chwilach.

Całość wspólnych obchodów zakończyło uroczyste pożegnanie.

Foto: Solidarni z Rytlem

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger