Barbara SobieskaLipiec 11, 20183min861

Ruszył pilotażowy system ostrzegania o zagrożeniach za pomocą SMS- ów. Zostaliśmy poinformowani przez Ministerstwo Cyfryzacji o podpisanym porozumieniu między MC, MSWiA, RCB oraz przedstawicielami operatorów. Zgodnie z założeniami informacja o potencjalnym zagrożeniu już powinna dotrzeć do wszystkich mieszkańców zagrożonego regionu.

Docelowy system ruszy w grudniu, ale już dziś operatorzy zgodzili się na uruchomienie pilotażu, ponieważ szczególnie ważne jest aby w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

– Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Program jest w fazie rozwoju, ze względu na szczególną wagę i jego znaczenie istotne są wszelkie sugestie, które mogą poprawić jego działanie. Wszyscy mogą zgłaszać swoje uwagi do systemu m.in. na adres mailowy: alert.pilotaz@rcb.gov.pl.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, 24 godziny na dobę monitoruje sytuację w kraju pod kątem wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń.

Operatorzy pracują intensywnie nad technicznym wdrożeniem rozwiązania, które umożliwi docelowo wysyłanie takich powiadomień na obszarze mniejszym niż województwo. Tak, aby informacja o ewentualnym zagrożeniu dotarła do każdego.

Pismo Pana Ministra Marka Zagórskiego do Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej