OSTATNI ETAP KURSU KRÓTKOFALARSKIEGO

Barbara SobieskaCzerwiec 10, 20184min489

Kurs Semper in Tactum to kurs na świadectwo radioamatora, po tym kursie przystąpiliśmy do państwowego egzaminu w UKE. Dzięki temu kursowi zdobyliśmy wiedzę nie tylko teoretyczna ale i praktyczna z zakresu prowadzenia łączności fonicznych w pasmach amatorskich. Takie umiejętności i uprawnienia dają nam więcej możliwości do kształcenia i rozwoju naszych harcerzy oraz dla polepszenie bezpieczeństwa na obozach i innych wyjazdach harcerskich. Przykładowo możemy teraz pokazać młodym harcerzom jak wyglądają profesjonalne systemy łączności, jak tworzyć sieci radiowe i prezentować zasady działania a nawet lokalnie prowadzić szkolenia z tego zakresu. Odnośnie poprawy bezpieczeństwa na obozach, ważnym aspektem jest to, że chcielibyśmy aby coraz więcej obozów harcerskich posiadało swoje łączności radiowe. Ułatwia to prowadzenie obozu w momentach braku prądu lub uszkodzonej infrastruktury, a w konsekwencji nieużyteczność telefonów. Krótkofalówki i łączność radiową więc można wykorzystać we wszelakich sytuacjach.

Ostatnia zbiórka w dniu 2 czerwca 2018 roku to już ostatnie spotkanie owego kursu. Było ono zwieńczeniem pracy przez ostatnie 3 inne zbiórki i nauki we własnym zakresie aby zdać egzamin z łączności. Zbiórka tak naprawdę rozpoczęła się już w piątek kiedy większość osób zjechała się do siedziby ZHR na ulicy Litewskiej w Warszawie. Tam jeszcze ostatnie szlify wiedzy i ostatnie testy przerobione przed egzaminem. Na sam test udaliśmy się w sobotę na 9:00 rano, nawet nie było czasu na porządne śniadanie. Emocje dały tak górę ze nikomu nie chciało się jeść. Pod siedzibą UKE spotkaliśmy już druhów z bratniej organizacji ZHP którzy przez weekendy kursowe uczyli nas jak prowadzić łączności i rozwiązywać testy. W UKE egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej 20 pytań i praktycznej z zakresu literowania, kodów Q oraz innych zagadnień łącznościowych i radiotechnicznych. Po egzaminie oczywiście zdanym przez całą 6 udaliśmy się na ulicę Kasprowicza 107 gdzie odbył się apel i spotkanie z reprezentacjami władzy w ZHR. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze przy kawałku dobrej pizzy na obiad. Na spotkaniu omawialiśmy tematy takie jak rozwinąć naszą działalność w ZHR jak stworzyć klub łączności i promować zagadnienia krótkofalarskie w środowiskach. Po obiedzie udaliśmy się po swoje rzeczy do siedziby ZHR i rozjechaliśmy do domów.

Podsumowując ten weekend był on zwieńczeniem naszej pracy ale nie tylko naszej. Bardzo dużą pracę wykonali nasi instruktorzy. Bez takich osób jak druh Konrad i druh Jarek nie było by tego kursu i początku takiej dobrej współpracy ponad podziałami.

pwd. Maciej Drążek