Maria TomaszewskaMaria TomaszewskaCzerwiec 9, 20184min1250

Za nami XXII Harcerska Służba Lednica! W tym roku po raz kolejny liczba uczestników pobiła rekord, gdyż wydarzenie zgromadziło ponad 1100 harcerek i harcerzy z różnych stron kraju, którzy czuwali nad przebiegiem spotkania już od piątkowego wieczoru. Działający w ramach dziewięciu służb uczestnicy poprzez dzielenie się swoimi umiejętnościami mieli okazję do tworzenia wyjątkowego daru jakim jest praca na rzecz wszystkich zgromadzonych na Polach Lednickich.

Tegoroczne hasło szczególnie mocno wpisało się w ideę HSL. „Jestem”, określające tożsamość każdego człowieka z osobna, w szczególnie piękny sposób wyraża się poprzez służbę pełnioną wobec bliźniego. Wiąże się ono również z podejmowanym w tym roku przez drużyny wyzwaniem zdobywania miana Drużyny Niepodległej, ponieważ temat 100-lecia odzyskania niepodległości także zaznaczył swoje istotne miejsce w czasie lednickiego spotkania m.in. w czasie Procesji Orłów oraz w ramach pakietu uczestnika, w którym znalazła się flaga Polski – przekazana dla pielgrzymów przez Prezydenta RP.

Harcerki i harcerze swoją służbę oficjalnie rozpoczęli apelem w sobotę rano i pełnili ją na Polach aż do końca spotkania, gdy to jako ostatni przeszli przez Bramę Rybę. Jak co roku służba wiązała się z niezwykłą atmosferą i radością bijącą od wszystkich uczestników, którzy poza pełnieniem służby mieli możliwość skorzystania z odbywających się na terenie podobozu warsztatów i modlitwy w kaplicy z Najświętszym Sakramentem. Podczas tegorocznego wydarzenia po raz pierwszy dla harcerek i harcerzy przygotowany został osobny sektor, w którym przebywali oni w czasie uczestniczenia w wydarzeniach przewidzianych w programie dla pielgrzymów.

Podczas swojej wizyty na Polach Lednickich podobóz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował wszystkim uczestnikom za ich wkład i zaangażowanie w tworzenie Lednicy od samych jej początków.

Harcerska Służba Lednica od lat niezmiennie gromadzi ogromną grupę harcerek i harcerzy. Ponadto zainteresowanie nią ciągle wzrasta, co odzwierciedla się w stale rosnącej liczbie zgromadzonych osób. Jest to najważniejsze i największe wydarzenie tego typu w ciągu roku harcerskiego, które w wyjątkowy sposób odzwierciedla ideę harcerskiej służby, a także przyjaźni i braterstwa. Jest to miejsce, w którym każdy ma okazję do odkrywania samego siebie oraz nawiązywania relacji na całe życie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie!

HSL ZHR na fb

Wydarzenie: HSL ZHR 2019