Barbara SobieskaCzerwiec 8, 20184min473

Za nami zmagania o Puszczański Proporzec. Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wyruszyli na puszczańską trasę. Braterska atmosfera, odrobina rywalizacji, zabawy przy ognisku, wspólnie spędzony czas – jeszcze długo nie pozwolą o sobie zapomnieć!

Puszczańskie Harce – Święto Szczepu “Puszcza” to spotkanie zastępów harcerskich z całej Polski, odbywające się co roku już od 1983r. Zainicjował je hm. Romuald Zawodnik. Jego ideą było zorganizowanie współzawodnictwa zastępów, integracji, wymiany myśli i doświadczeń środowisk w ścisłym powiązaniu z przyrodą. Zmagania o przechodnie trofeum Harców – Puszczański Proporzec odbywają się zawsze na trasach wytyczonych w Puszczy Kozienickiej. Stąd m.in. duża popularność Zlotu wśród harcerek i harcerzy z dużych miast, których zachwyca położenie Pionek – niemal w sercu olbrzymiego lasu.

Piątek to pierwszy dzień spotkania. W tym roku uczestnicy mogli zasmakować rywalizacji już tego dnia. Zlot rozpoczął się biegiem na orientację. Wieczorne ognisko było czasem, aby się poznać. Radosny śpiew i pląsy w blasku przepięknego księżyca na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Trasy gry sobotniej, na którą patrole wędrownicze wyruszyły jeszcze w nocy, a patrole harcerskie o poranku – były rozlokowane w rożnych częściach Puszczy Kozienickiej przedstawiając w ten sposób rożne walory przyrodnicze tego rejonu.
Gra wędrownicza była osadzona w czasach po odzyskaniu niepodległości, gdzie na punktach pomagali w jej odbudowie na rożnych płaszczyznach.
Na trasach wiele punktów wymagało logicznego myślenia i sprawności fizycznej. Harcerze mogli sprawdzić swoje umiejętności wykorzystania technik harcerskich w praktyce jak układanie ognisk czy użycie węzłów.
Połączenie pływania kajakami z szyfrowaniem czy wyławianiem własnoręcznie wykonaną wędką elementów z jeziora sprawiło harcerzom wiele trudności, ale także radości. Nie zabrało wykorzystania talentów aktorskich podczas prezentowania sztuki teatralnej czy najważniejszych dziel z czasów okupowanej Polski.
Chociaż pogoda była rozczarowująca, uczestnicy zachowali pogodę ducha.
W niedzielę odbyła się msza święta oraz apel kończący 36. Puszczańskie Harce.

Do zobaczenia za rok na 37. Puszczańskich Harcach!

Puszczańskie Harce na Facebooku