Barbara SobieskaCzerwiec 8, 20184min549

Za nami zmagania o Puszczański Proporzec. Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wyruszyli na puszczańską trasę. Braterska atmosfera, odrobina rywalizacji, zabawy przy ognisku, wspólnie spędzony czas – jeszcze długo nie pozwolą o sobie zapomnieć!

Puszczańskie Harce – Święto Szczepu “Puszcza” to spotkanie zastępów harcerskich z całej Polski, odbywające się co roku już od 1983r. Zainicjował je hm. Romuald Zawodnik. Jego ideą było zorganizowanie współzawodnictwa zastępów, integracji, wymiany myśli i doświadczeń środowisk w ścisłym powiązaniu z przyrodą. Zmagania o przechodnie trofeum Harców – Puszczański Proporzec odbywają się zawsze na trasach wytyczonych w Puszczy Kozienickiej. Stąd m.in. duża popularność Zlotu wśród harcerek i harcerzy z dużych miast, których zachwyca położenie Pionek – niemal w sercu olbrzymiego lasu.

Piątek to pierwszy dzień spotkania. W tym roku uczestnicy mogli zasmakować rywalizacji już tego dnia. Zlot rozpoczął się biegiem na orientację. Wieczorne ognisko było czasem, aby się poznać. Radosny śpiew i pląsy w blasku przepięknego księżyca na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Trasy gry sobotniej, na którą patrole wędrownicze wyruszyły jeszcze w nocy, a patrole harcerskie o poranku – były rozlokowane w rożnych częściach Puszczy Kozienickiej przedstawiając w ten sposób rożne walory przyrodnicze tego rejonu.
Gra wędrownicza była osadzona w czasach po odzyskaniu niepodległości, gdzie na punktach pomagali w jej odbudowie na rożnych płaszczyznach.
Na trasach wiele punktów wymagało logicznego myślenia i sprawności fizycznej. Harcerze mogli sprawdzić swoje umiejętności wykorzystania technik harcerskich w praktyce jak układanie ognisk czy użycie węzłów.
Połączenie pływania kajakami z szyfrowaniem czy wyławianiem własnoręcznie wykonaną wędką elementów z jeziora sprawiło harcerzom wiele trudności, ale także radości. Nie zabrało wykorzystania talentów aktorskich podczas prezentowania sztuki teatralnej czy najważniejszych dziel z czasów okupowanej Polski.
Chociaż pogoda była rozczarowująca, uczestnicy zachowali pogodę ducha.
W niedzielę odbyła się msza święta oraz apel kończący 36. Puszczańskie Harce.

Do zobaczenia za rok na 37. Puszczańskich Harcach!

Puszczańskie Harce na Facebooku

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
e-mail: naczelnictwo[at]zhr.pl

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.