Ogólnopolska Zbiórka Harcerstwa Niepokornego “W służbie Niepodległej”

Barbara SobieskaMaj 28, 20184min516
Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia (FHDS) zorganizowała w dniach 26-27.05.2018 r. w Krakowie  Ogólnopolską Zbiórkę Harcerstwa Niepokornego “W służbie Niepodległej”.

W gronie ponad stu instruktorek i instruktorów Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM) i Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej (RHR) przybyłych z całej Polski  uczestniczących w spotkaniu była liczna grupa członków Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w tym Przewodniczący ZHR, członkowie Rady Naczelnej, Naczelnictwa, Komisji Rewizyjnej Związku oraz przedstawiciele Kół Przyjaciół Harcerstwa i jednostek Związku.
W trakcie dwudniowego spotkania odbywającego się w siedzibie Rady Miasta Krakowa, Muzeum Armii Krajowej oraz w  harcówkach krakowskich szczepów ZHR rozważano między innymi zagadnienia wynikające z Listu krakowskiego  z jesieni 1980 r., prezentującego  ówczesne postulaty niepokornego harcerstwa.

Zbiórkę otworzył przewodniczący Rady Miasta Krakowa hm. Bogusław Kośmider, a w atmosferę  wydarzeń lat 80-tych wprowadzili  zebranych hm. Wojciech Wróblewski i hm. Bogusława Pasieka-Butkiewicz (FHDS), hm. Stanisław Czopowicz (ówczesny Przewodniczący Rady Porozumienia KIHAM oraz hm. Kazimierz Wiatr (senator RP) i hm. Krzysztof Krzyżanowski (ówczesny Naczelnik RHR).
Niezapomniane wrażenie pozostawił kominek, w trakcie którego gawędę wygłosił Przewodniczący ZHR hm.

Grzegorz Nowik oraz niedzielna Msza św. w Katedrze Wawelskiej z homilią Ks. Bp. Kazimierza Górnego pierwszego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. harcerskich. Szczególne podziękowania należą się hm. Zbigniewowi Wilkowi i phm. Piotrowi Hausnerowi, którzy wraz ze szczepem 5 KDH ZHR wsparli organizacyjnie inicjatywę FHDS.