Dziękujemy za rekolekcje!

Barbara SobieskaMaj 23, 20185min372
19. maja w Warszawie odbyły się REKOLEKCJE NA DOBRY POCZĄTEK! To piękny sposób, by zebrać siły i motywację na czas dalszej służby.

19. maja w Warszawie odbyły się REKOLEKCJE NA DOBRY POCZĄTEK!. Skierowane do osób, które pełnią w rozpoczętej kadencji służbę w komendzie chorągwi, komisji instruktorskiej, zarządzie okręgu lub innych ciałach na poziomie chorągwi i okręgu, są członkami Naczelnictwa, Rady Naczelnej, Sądu Harcerskiego, Komisji Rewizyjnej Związku, Głównych Kwater oraz wszystkich innych chętnych. To piękny sposób, by zebrać siły i motywację na czas dalszej służby.

Uczestnicy rekolekcji wspólnie rozważali takie kwestie jak: Skąd czerpać radość i siłę do pełnienia służby? Co to znaczy służyć? Na ile ZHR jest „miłosierny”? Co zrobiłby Chrystus w kontrowersyjnych sytuacjach, gdyby był instruktorem ZHR?

“Rekolekcje na dobry początek” zgromadziły przedstawicieli kilku okręgów (oraz Sekretarza Generalnego ZHP pgK) i różnych poziomów władz (od wicehufcowej do przewodniczącego ZHR). Przeprowadził je dla nas ks. kanclerz dr Jan Dohnalik a zorganizował je ks. kapelan naczelny Robert Mogiełka. Po jutrzni wysłuchaliśmy refleksji rekolekcjonisty płynących z czytań dnia i piśmiennictwa bł. ks. phm. Wincentego Frelichowskiego. Korzystaliśmy także z porad zawartych w szkoleniach dowódców armii USA – które m.in. mówią o tym, dla kogo nie może nam w służbie zabraknąć czasu. Ciekawym zadaniem duchowym była analiza czterech fragmentów Ewangelii w odniesieniu do pełnienia funkcji we władzach Związku. Niektórzy z nas opierają się srebrnikom dwa razy w miesiącu a niektórzy zadają sobie pytanie o to, czego mi brakuje do dobrego pełnienia powierzonej/podjętej funkcji. Część Ewangelii pozostawała w nieoczywistym związku z pełnieniem funkcji – np. zdrada Judasza albo przypowieść o celniku i faryzeuszu. Ważnym momentem rekolekcji była adoracja i sakrament spowiedzi. Nie zabrakło też dyskusji o rozeznaniu światła Ducha Świętego w harcerskich sytuacjach “kryzysowych” – momentach, kiedy obserwujemy wartości w kryzysie. Analizowaliśmy trudności i wartość naszych reakcji w kryzysie małżeńskim, piciu alkoholu, udziału w czarnym marszu. Rekolekcje zakończyliśmy w wigilię Zesłania Ducha Świętego mszą. Całość rekolekcji była bogata w odniesienia do naszego patrona – Wincentego Frelichowskiego. Rekolekcje były dla mnie okazją do budowania wspólnoty i poznawania jak można urzeczywistniać wartości chrześcijańskie w codziennej służbie instruktorskiej. – wspomina hm. Katarzyna Bieroń Komisarz Zagraniczny ZHR.

Rekolekcje poprowadził wyświęcony w 2001 r. w Krakowie, kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, pracownik Uniwersytetu Papieskiego JPII, Adiunkt w jednostce Wydziału Prawa Kanonicznego i Kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego UKSW w Warszawie. Ks. dr Jan Dohnalik – wyjątkowo zaangażowany w sprawy harcerskie, który dla harcerzy jest do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy, bo chociaż nigdy harcerzem nie był, świetnie rozumie harcerstwo i bardzo je ceni.

Prawdziwy Przyjaciel harcerstwa. Rekolekcje zostały zorganizowane przez Kapelana Naczelnego ZHR ks. hm. Roberta Mogiełkę.

Dziękujemy za ten piękny dar!