73 rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

Przemek ChabrosKwiecień 23, 20186min0

Reprezentacja Północno-zachodniego  HOPR pełniła służbę na uroczystościach związanych z 73 rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck ( Niemcy).

Konzentrationslager RavensbrückSchutzhaftlager RavensbrückFrauen-Konzentrationslager Ravensbrück – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny usytuowany w wiosce Ravensbrück, niedaleko miejscowości Fürstenberg w Brandenburgii, w Niemczech. Został założony w listopadzie 1938 r., funkcjonował w latach 1939–1945.
Więźniarkami Ravensbrück były zarówno liczne więźniarki polityczne (m.in. PolkiNiemki,Serbołużyczanki), jak i ŻydówkiSinti, kobiety narodowości romskiejŚwiadkowie Jehowy, a także lesbijki i prostytutki. Między innymi wiele Polek trafiło tu z oddziałów Armii Krajowej oraz po Powstaniu Warszawskim. Wśród więźniarek było wiele dzieci.

Przez obóz przeszło 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęło około 92 tysiące. Liczbę Polek szacuje się na ok. 40 tysięcy, z tego przeżyło 8 tys[1]. Dodatkowo w podobozach umieszczono ok. 20 000 mężczyzn i ok. 1000 dziewcząt.

Więźniarki umierały z głodu, zimna, wycieńczenia, chorób. Były mordowane pojedynczo i masowo. Masowe egzekucje dotyczyły w szczególności kobiet z polskiego ruchu oporu oraz Żydówek.

„Tajna drużyna starszych harcerek „Mury” działała od 31 listopada 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Chociaż liczba członkiń z różnych powodów ulegała zmianom, stan liczbowy zespołu na dzień 1 kwietnia 1945 roku wynosił 102 harcerki; najwięcej rekrutowało się z Chorągwi Krakowskiej, Śląskiej i Wielkopolskiej. Istniało siedem zastępów: Cegły, Cementy, Fundamenty, Kamienie, Kielnie, Wody, Żwiry. Nazwy zastępów wymieniały niezbędne elementy i warunki, aby krąg tak rozumianych murów posiadał właściwą siłę i moralne znaczenie. Komenda Tajnej Drużyny mieściła się w baraku numer 15a. Zaczęło się od 3 zastępów, po 5-6 harcerek. Zastępy przez dłuższy czas nie znały się między sobą. Każdy pracował samodzielnie. Po kilku miesiącach, kiedy zastępowe dobrze poznały swoje harcerki, urządzono zbiórkę całej drużyny. W miarę jak przyjeżdżały nowe transporty, powstawały dalsze zastępy i ich liczebność się powiększała. Do drużyny obozowej należały nie tylko przedwojenne harcerki. Przyjmowano również nowe ochotniczki, które w obozie składały przyrzeczenie. Godło Mury oznaczało psychiczne odgrodzenie się od strasznej obozowej codzienności. Harcerskie hasło grupy: „Trwaj i innym pomóż przetrwać!” – wyrażało wolę walki i wspaniałej ludzkiej solidarności.

Z drużyny obozowej wywodziła się druhna Czesława Kupsiówna założycielka żeńskiej części środowiska harcerek w Świnoujściu w 1946 r. Obecnymi kontynuatorkami są harcerki z III Szczepu Harcerskiego „Słowianie” ZHR im. Zawiszy Czarnego.

Nigdy więcej wojny!!