Minął pierwszy dzień XVI Zjazdu ZHR

Barbara SobieskaKwiecień 14, 20185min459

Za uczestnikami pierwszy dzień XVI Zjazd Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Dzień owocny – pełen wzruszeń i emocji. 216 delegatek i delegatów z całej Polski podsumowuje 2 lata pracy ZHR i obraduje nad przyszłością ZHR. Zjazd zadecyduje o podstawowych sprawach ideowych, programowych i strukturalnych organizacji. Jego celem jest również wybranie władz, w tym Przewodniczącego oraz Naczelniczki Harcerek i Naczelnika Harcerzy. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą odprawioną przez ks. hm. Roberta Mogiełkę – Kapelana Naczelnego ZHR w Kościele na Placu Trzech Krzyży. Spotkanie odbywa się w gmachu Ministerstwa Rozwoju i Cyfryzacji – Przewodniczący hm. Grzegorz Nowik oficjalnie rozpoczął XVI Zjazd ZHR. Wprowadzono sztandar Związku i odśpiewano hymn harcerski. Zgromadzonych powitała gospodarz miejsca obrad Pani Minister Jadwiga Emilewicz. Przemawiał były Przewodniczący ZHR i Senator RP hm. Kazimierz Wiatr. Wystąpił Senator RP Konstanty Radziwiłł. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przemawiał Minister Wojciech Kolarski. Instruktorom ZHR zostały wręczone odznaczenia państwowe. Sekretarz Generalny hm. Wiesław Turzański przywitał wszystkich gości obecnych na sali. Zostały przyznane medale Pro Patria. Reprezentant programu Niepodległa zachęcił do śledzenia i uczestnictwa w organizowanych wydarzeniach. Następnie przemawiali Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad, reprezentant ZHP pgk. odczytał list Przewodniczącego hm. Roberta Rospedzihowskiego, pwd. Paweł Giliauskas przewodniczący ZHP na Litwie, a po nim przedstawiciel Skautów Europy i hm. Jacek Kurzępa – poseł na Sejm RP.

Delegaci przyjęli porządek obrad, przyjęto prezydium Zjazdu pod przewodnictwem hm. Michała Butkiewicza, po drobnej korekcie przyjęto proponowany regulamin Zjazdu, przyjęto Komisję Mandatową, Komisję Wyborczą, Komisję Skrutacyjną.

Kolejną częścią było przedstawienie sprawozdań ustępujących władz pytania oraz podziękowania,  którym towarzyszyły liczne emocje. Ostatnim punktem pierwszego dnia były spotkania z Naczelnikami.

W pierwszym dniu Zjazdu pojawiło się prawie 100 obserwatorów oraz liczni goście. Dziękujemy również za listy i przesłane pozdrowienia.

Zachęcamy do śledzenia bieżącej relacji na Facebooku Zjazd ZHR oraz oglądania relacji wideo na XVI Zjazd ZHR odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia 2018 r. w “Sali pod Kopułą” Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie. Wydarzenie  zakończy w niedzielę około godziny 15.

Szczegółowych informacji udziela rzecznik prasowy ZHR
phm. Barbara Sobieska
tel. 796273294
rzecznik@zhr.pl

Zachęcamy do śledzenia bieżącej relacji na Facebooku Zjazd ZHR oraz oglądania relacji wideo na Youtube.