„Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości”

ZHRZHRLuty 23, 20183min590

23 lutego 2018 roku w Rezydencji Prezydenta RP Belweder w Warszawie odbyła się debata „Moda na tradycję? Polacy wobec Święta Niepodległości”, organizowana z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej reprezentowała hm. Małgorzata Siergiej.

Paneliści, wśród których byli: Wojciech Kolarski – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Andrzej Betlej – Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Tomasz Łęcki – Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Jan Kowalski – Dyrektor Biura Programu “Niepodległa” oraz dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. UKSW – Dyrektor Narodowego Centrum Kultury odnieśli się do raportu NCK pt. „Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 roku”. Wyniki badań stały się pretekstem do dyskusji i zadania sobie pytań, czy w Polsce panuje dziś moda na tradycję. i jaki ma to wpływ na obchody Święta Niepodległości?

Wspomniany raport wskazuje, że Święto Niepodległości jest dniem wyjątkowym dla 62 proc. Polaków, którzy chcą obchodzić święta narodowe zgodnie z tradycją, rodzinnie, w poczuciu wspólnoty.  Obchody stulecia odzyskania niepodległości będą cyklem uroczystości o różnej skali, wśród których istotną rolę odegrają wydarzenia lokalne związane z kultywowaniem dziedzictwa kulturalnego, wizytami w miejscach pamięci, odkrywaniem mniej znanych wydarzeń i postaci, które są ważne dla lokalnych historii. Sukces obchodów stulecia niepodległości będzie polegał na oddolnych inicjatywach. Tu dużą rolę odegrają samorządy i organizacje pozarządowe.