Chcą pomóc rodakom na Kresach. Potrzebują Twojego wsparcia

Barbara SobieskaListopad 24, 20174min144

Towarzystwo Miłośników Lwowa wraz z licznymi organizacjami wspierającymi prowadzi akcję charytatywną „Serce dla Lwowa”. Od początku listopada przygotowują świąteczne paczki dla Polaków mieszkających we Lwowie, które zawiozą na początku grudnia na Kresy. Chcą dotrzeć do 150 rodzin oraz sześciu polskich parafii.

Inicjatywa pomocy rodakom na Kresach była od początku istnienia Towarzystwa Miłośników Lwowa jednym z czołowych zadań programowych. Pierwsze akcje charytatywne wykorzystywały luki bagażowe w autokarach wycieczek organizowanych do Lwowa. Aktualnie to już 33. edycja akcji. Pomoc trafia przede wszystkim do najuboższych i schorowanych starszych osób oraz dzieci w polskich przedszkolach i szkołach.

Kiedy w 1989 roku pojechałem na Ukrainę i zobaczyłem w jakiej nędzy i biedzie mieszkają moi koledzy, nauczyciele i znajomi, powiedziałem sobie, że nie mogę tak tego zostawić – mówi Stanisław Łukasiewicz, prezes stowarzyszenia. Przeciętna renta czy emerytura to w przeliczeniu 250 złotych miesięcznie. To są bardzo niewielkie kwoty, które nie wystarczają na codzienne potrzeby – dodaje.

Wolontariusze docierają z pomocą samodzielnie. U obdarowanych osób spędzają dłuższą chwilę. Czeka na nich ogromna wdzięczność i chwila rozmowy. Dla Polaków pozostałych na Kresach jest to okazja do poznania aktualnej sytuacji w kraju, rzeczywistości w jakiej żyjemy. Pomimo trudności, ich serca wciąż są biało-czerwone a w oczach bije tęsknotą za Polską. Dla wielu z nich to jedyna okazja w roku by porozmawiać z drugą osobą w ojczystym języku.

Nasza akcja ma wymiar nie tylko materialny– mówi Łukasz Tadyszak, rzecznik prasowy – Sama świadomość, że Polacy wciąż pamiętają o swoich rodakach i są gotowi poświęcić im swój czas powoduje ogromny uśmiech na twarzy obdarowanych osób. Te spotkania i rozmowy najlepiej świadczą o potrzebie naszych działań i organizowania tego typu pomocy.

Organizatorzy zachęcają do wsparcia akcji poprzez wpłatę dobrowolnych darowizn lub przekazanie artykułów żywnościowych. Wpłaty należy kierować na konto Towarzystwa Miłośników Lwowa: 06 1020 4027 0000 1302 0293 3455. Dary materialne można przekazać do bazy w Gimnazjum nr 43 przy ul. Łozowej 53 na poznańskim Dębcu w dniach 25–30 listopada w godz. 15.00 do 20.00.

O akcji informują również poprzez swoje media:

www.sercedlalwowa.pl http://www.fb.com/sercedlalwowa

Dzięki naszej pomocy obdarowani mogą spędzić święta w godnych warunkach, ze świadomością że w ojczyźnie jest ktoś, kto o nich pamięta. To taka namiastka świąt i polskości, nasze serce dla Lwowa – podsumowuje Stanisław Łukasiewicz z poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa.

http://www.sercedlalwowa.pl http://www.lwowiacy.pl/ tel. 501 669 419