AKCJA „ŻYRANDOL” – ZHR w działaniu

Anna MalinowskaListopad 17, 20172min181

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w dniach 13 – 15 października br. w Krakowie rozpoczął programem „Niepodległa 1918-2018” obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ w mieście „Królów Ducha” górują dwa kopce – dwóch Naczelników, a w kryptach wawelskich spoczywają dwaj Naczelnicy – Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski oraz poeta, który wieszczył wybór „Słowiańskiego Papieża” – Juliusz Słowacki.

Uczestnicy zlotu zawitali do Teatru im. Juliusza Słowackiego, gdzie mieli okazję poznać jego niesamowitą historię, a późnym wieczorem wziąć udział w patriotycznej wieczornicy specjalnie przygotowanej przez zespół aktorów na tę okazję.

Przez kilkanaście minut uczestnicy zlotu „opanowali scenę” i zapewne była to najbardziej harcerska scena w całej historii Teatru Słowackiego, a może nawet spektakl – miniatura.

Zrodził się wtedy pomysł, że instruktorki i instruktorzy chcą zostawić w Teatrze swój „ślad” na szlaku harcerskich obchodów. Wybór padł na wyjątkowy, oświetlający widownię od ponad 100 lat żyrandol.

19 października w Teatrze będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie polegające na opuszczeniu żyrandola, jego konserwacji i wymianie żarówek.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ufundował żarówki i około południa dokona ich symbolicznej wymiany.

Instruktorki i instruktorzy ZHR są przekonani, że przyczynią się do uświetnienia „świeżym blaskiem” Teatru im. Juliusza Słowackiego w roku wyjątkowych, dla wszystkich Polaków, obchodów.