Jan Garnecki16 listopada 20173min816

Już po razu szósty w Ostrzeszowie w ramach świętowania Dnia Niepodległości odbyło się Wolne Miasto. Tematem tegorocznej edycji było Powstanie Wielkopolskie.Tegoroczne obchody rozpoczęliśmy 10 listopada debatą pt. „Śladami Powstańców Wielkoposkich Ziemi Ostrzeszowskiej”, w trakcie których wystąpili Marek Makieła oraz dr Karol Górski.
11 listopada w Kobylej Górze odbył się Bieg Thiela na Orientację. Pomimo deszczu, gradu i wiatru wzięło w nim udział aż 65 uczestników, którzy zmagania toczyli na dwóch tego dnia otwartych, profesjonalnych trasach o długości: 1,6 km, oraz 3,6km! Natomiast w Ostrzeszowie o 15:00 przy Baszcie tradycyjnie rozpoczęła się gra miejska „Powstanie ‘18”, której tematem przewodnim było Powstanie Wielkopolskie. Około 430 osób w 90 patrolach przez 3 godziny poszukiwały 10 zakonspirowanych Powstańców z Ostrzeszowa i okolic. Na ulicach można było spotkać biegające dzieci, młodzież i dorosłych, którzy szukali rozwiązania niebanalnych zagadek. Czasami zza rogu wyłaniała się dorożka z zatkniętymi biało-czerwonymi, a nie raz uczestnicy natykali się na nieprzyjazną straż graniczną… Ostrzeszów żył i tętnił energią tego dnia. Ale to nie wszystko! „Wolne Miasto” w tym roku obfitowało także w inne działania. Przeprowadziliśmy akcję „Świadkowie Historii”, w której nagraliśmy kilkanaście wywiadów z osobami, które znały osobiście Powstańców związanych z Ostrzeszowem. Wykonaliśmy transkrypcje, które publikujemy w okolicznej prasie. Ponad to przeprowadziliśmy „Lekcję Historii” – autorski program atrakcyjnej lekcji historii, której tematem jest Powstanie Wielkopolskie”. Wiele osób wcieliło się w rolę nauczycieli (odpowiednio ucharakteryzowanych postaci) i przeprowadziło lekcje w szkołach z całego powiatu.
W projekt zaangażowały się dziesiątki osób: harcerki i harcerze Obwodu ZHR Ostrzeszów, byli harcerze, nasi przyjaciele… Co cieszy szczególnie, w przygotowania zaangażowało się także wiele osób do tej pory zupełnie z harcerstwem nie związanych. Cieszymy się, że nasze działanie może się przyczyniać do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego Ostrzeszowa i do przeżywania naszego patriotyzmu w sposób twórczy i radosny.
Nasz projekt współfinansowany był przez Urząd Marszałkowski woj. wielkopolskiego, patronat nad nim objął Instytut Pamięci Narodowej.
Relacja: Klaudia Przemusiała wędr.| Zdjęcia: Wolne Miasto

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger