Ogniska dla Niepodległej

Barbara SobieskaListopad 10, 20174min235

10 i 11 listopada w całej Polsce zapłoną harcerskie Watry. Tysiące harcerek i harcerzy ZHR w piękny sposób zainauguruje całoroczne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ważne by w pędzie dzisiejszego świata nie zapominać o historii naszego Kraju. W ten symboliczny sposób Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej rozpoczyna realizację programu „NIEPODLEGŁA 1918-2018”.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotował specjalny program dla drużyn i plan obchodów na cały rok, w którym będzie obecny w społecznościach lokalnych w całym Kraju.

Najbliższe wydarzenia programu:

10 listopada (w wigilię Święta Niepodległości) – wzdłuż rzek w całej Polsce zapłoną ogniska – wydarzenie jest organizowane w ramach Programu Organizacji Harcerzy ZHR “Ogień Niepodległości”. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, którym nie jest obojętna pamięć o historii naszego narodu i chcieliby zaprosić swoją rodzinę lub lokalną społeczność do wspólnego, wielopokoleniowego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przy wspólnym ogniu.

11 listopada – Organizacja Harcerek ZHR, w ramach Programu „Skry Niepodległości” zachęca do zostawienia po sobie „śladu ognia”. Harcerki w całej Polsce spotkają się przy ogniu w wielu miejscach, by wspólnie świętować i odśpiewać pieśń “Po całej Polsce o tej godzinie”.

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałym momentem, by podjąć się współcześnie chyba najważniejszego dla naszej Ojczyzny zadania. Jest nim myślenie o Ojczyźnie w kategoriach Wspólnoty. Wspólnoty łączącej bogactwo tradycji, kultury i doświadczeń, jakie ją ukształtowały, różnorodność poglądów politycznych i przekonań światopoglądowych. Wspólnoty, w której należy dbać o łączące nas więzi, pielęgnować wzajemne zaufanie i wzbudzać potrzebę zrozumienia wyborów innych niż nasze. Wierzymy, że wartości wyrażone w Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim są wspaniałym budulcem tak rozumianej niepodległości Ojczyzny. Jesteśmy gotowi dzielić się nimi z bliźnimi tak, by wybrzmiewały naszą postawą i działaniem wszędzie tam, gdzie jesteśmy obecni. Chcemy ogarnąć naszym oddziaływaniem szerokie kręgi społeczeństwa i ufamy, że metoda harcerska jest właściwą drogą do sukcesu wychowawczego. Mamy jednocześnie świadomość, że tak obrana ścieżka wymaga od nas stałej pracy nad sobą i wiarygodności postawy. Wymaga od nas gotowości do dania z siebie „więcej”. Wymaga czuwania.

Dodatkowe informacje dotyczące akcji:
www.facebook.com/harcerstwo
www.niepodlegla.zhr.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *