Zaduszki Morskie 2017

Przemek ChabrosPrzemek ChabrosListopad 2, 20173min183
Tradycyjne kolejnym wydarzeniem Tygodnia Patriotycznego  w Śwoujściu były zaduszkowe spotkanie rodzin marynarzy, których grobami są morza i głębiny świata które odbyły się 2 listopada na brzegu świnoujskiej plaży. Modlitwę za dusze tych, którzy nie powrócili z morza postanowił poprowadzić w Świnoujściu arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. N.M.P. „Gwiazdy Morza”. Gdzie służbę liturgiczną pełnili harcerze.

Po nabożeństwie w świątyni parafialnej, ksiądz biskup czekał na uczestników morskich zaduszek przy promenadzie, przy wejściu na plażę obok dawnego centrum gastronomicznego „Gryf”. O 19.20 Z tego miejsca wszyscy wyruszyli za kolumną harcersko-marynarską na brzeg morski gdzie zapłoną olbrzymi krzyż ze zniczy, w apelu pamięci przywołane zostaną ofiary wypadków i katastrof morskich i nazwy statków, które nie znalazły szczęśliwej drogi powrotnej do macierzystego portu.

Dla nas harcerzy najważniejszy był statek Chaounia na którym był i poległ twórca Harcerstwa polskiego Andrzej Małkowski.