Mieszkańcy Lotynia byli pierwsi

Barbara Sobieska15 sierpnia 20179min597

Przekazujemy relację z wydarzeń towarzyszących tragicznej burzy, z działań i służby. Wyjechaliśmy stamtąd z ogromnym długiem wdzięczności i chcielibyśmy odwdzięczyć się za ogrom dobra, które otrzymaliśmy. Do wioski dotarły kolejne grupy harcerzy niosące potrzebną pomoc – pełnią służbę.

Cisza i ciemność

10 sierpnia 2017 23:30

Nawałnica przeszła nad wsią. Wokół absolutna ciemność i cisza. Gdzieniegdzie jeszcze kropi deszcz. Mieszkańcy wychodzą na ulicę i próbują zorientować się w sytuacji. Błyskają latarki. Drogi zawalone powalonymi drzewami, ale w jakiś naturalny sposób ludzie zaczynają zbierać się na głównym skrzyżowaniu. Wszyscy z niedowierzaniem mówią o sile burzy. Wszyscy dopytują się, czy nikt nie ucierpiał. Po paru minutach jest jasne, że mieszkańcom Lotynia nic się nie stało. Nerwowo pada pytanie: „A nasi harcerze?”

Chwila ciszy. Każdemu serce podchodzi do gardła. Jeśli we wsi są takie zniszczenia, to co musi być tam nad jeziorem…

Ktoś szybko rzuca: „Za 15 minut ruszamy z latarkami. Spotykamy się w tym samym miejscu.” Kilkanaście osób rozchodzi się do domu, aby się przebrać, bo wcześniej wszyscy wyszli jak spali. Trzeba założyć mocne buty i ubranie, które się nie porwie.

Po 15 minutach grupa rusza: jedenastu mężczyzn i jedna kobieta. Pozostali ich żegnają i proszą, aby dawali znać, jak tylko znajdą harcerzy. Grupa migających światełek oddala się, aż w końcu gaśnie, gdy pierwsza nieformalna grupa poszukiwawcza ginie za zakrętem drogi.

Grupa przedziera się przez wiatrołomy przez dwie godziny. Normalnie byli w stanie dotrzeć do obozu w ciągu 30 minut. Maksymalny wysiłek, duża dawka adrenaliny, pot czasami zalewa oczy.

Mieszkańcy Lotynia byli pierwsi

11 sierpnia 2017 ok. 1:30

Udaje się. Docierają do nich. Po dwóch godzinach czekania w ciemności i chłodzie harcerze dostają coś najważniejszego – otuchę i nadzieję, że ktoś się nimi interesuje, że ktoś zaraz ich stamtąd zabierze. Dowiadują się, że z większością harcerzy wszystko OK. Wszyscy mają jedną myśl: to cud, że prawie wszyscy są w bardzo dobrym stanie. Trwają poszukiwania jeszcze jednej osoby. Natychmiast się włączają i zaczynają przeczesywać las na równi z instruktorami. To właśnie ktoś z mieszkańców odnajduje ostatnią osobę. Niestety nie można już jej pomóc…

Ekipy ratownicze przedzierają się w kierunku obozu zarówno od strony Suszka jak i od strony Lotynia.

Najszybciej dociera grupa z Lotynia również dzięki wskazówkom mieszkańców, jak ominąć najtrudniejsze przeszkody na leśnych drogach. Znają te łąki i lasy jak własną kieszeń.

Ok. 5.30 udaje się udrożnić przejazd dla samochodów terenowych na odcinku: obóz harcerski – Lotyń. Karetki nie są w stanie dotrzeć na miejsce obozu. Samochodami terenowymi ewakuowani są najpierw poszkodowani, a później pozostali uczestnicy. Wszystkie osoby zdrowe po oględzinach lekarskich oraz krótkiej obserwacji przewożone są do Świetlicy Wiejskiej w Lotyniu. Tam mieszkanki czekają już z kanapkami, gorącą herbatą i słodyczami oraz suchymi ubraniami i kocami. Młodzież odzyskuje humory. Przez świetlicę w Lotyniu przewija się około 100 osób. Każdy wychodzi stamtąd najedzony i rozgrzany oraz w suchych skarpetkach. Wszyscy odwożeni są do Szkoły w Nowej Cerkwi, skąd odbiorą ich rodzice. Pozostałe osoby karetkami z punktu opatrunkowego na skraju wsi odwożone są do pobliskich szpitali.

12 sierpnia 2017 od 9:30

Harcerze zbierają rzeczy osobiste oraz sprzęt obozowy. Traktory z przyczepami wywożą od rana wszystko z terenu obozu na skraj wsi i pakują te rzeczy na TIR-a. Przez cały dzień pracują z nimi właściciele traktorów i przyczep rolniczych. Tylko w ten sposób można wywieźć sprzęt z terenu obozu. Część harcerzy, która przyjechała do pomocy w obozie zostaje oddelegowana do pracy we wsi i usuwaniu skutków huraganu.

Dług wdzięczności

12 sierpnia 2017 22:30

Przy grillu u Pani Lucyny spotykają się mieszkańcy z instruktorami. Wymieniają się wiadomościami i dziękują sobie nawzajem. Harcerze są niesamowicie wdzięczni za natychmiastową akcję ratowniczą i opiekę w czasie ewakuacji. Mieszkańcy dziękują, że pomimo mnóstwa roboty w obozie część została oddelegowana do pomocy we wsi. Świadkowie powtarzają, że tylko dzięki doskonałej organizacji wewnętrznej harcerzy byli w stanie wyprowadzić w bezpieczne miejsca i uratować aż tyle osób. Są pod wrażeniem dyscypliny i sprawności działania zarówno w czasie akcji jak i w czasie sprzątania. Jeden z instruktorów mówi, że mieszkańcy tej okolicy, pozostaną na zawsze w naszych sercach bezimiennymi bohaterami, bo w całym zamieszaniu jakoś nie było czasu się wymieniać imionami. Wszyscy siedzą dookoła ogniska, bo w całej wsi nie ma prądu. Nie ma i nie będzie przez 2-3 tygodnie.

Wyjechaliśmy stamtąd z ogromnym długiem wdzięczności i chcielibyśmy odwdzięczyć się za ogrom dobra, które otrzymaliśmy.

W bliższej i dalszej okolicy na pewno są ludzie dobrego serca, którzy mogą mieć i zgodzą się pożyczyć na 2-3 tygodnie taki specjalistyczny agregat. Tylko trzeba to nagłośnić. Więc ruszamy z akcją: AGREGAT DLA LOTYNIA. Papież Franciszek mówił „wstań z kanapy” i my powtarzamy za nim: jeśli masz agregat, pakuj go do samochodu i ruszaj do Lotynia. A może agregat ma Twój sąsiad albo wujek? Idź i pogadaj z nim. To jest czas, aby wstać z kanapy. Przez Internet nie da się pomóc. Tam sołtys (pan Arek Kubczak) powie Ci, kto go najbardziej potrzebuje. Zabierz dzieci, aby zobaczyły, jak ludzie sobie pomagają. Pomóż nam odwdzięczyć się mieszkańcom Lotynia.

Relacja: Naczelnik Harcerzy ZHR, hm. Robert Kowalski

**************

Wyjechaliśmy stamtąd z ogromnym długiem wdzięczności i chcielibyśmy odwdzięczyć się za ogrom dobra, które otrzymaliśmy. Do wioski dotarły kolejne grupy harcerzy niosące potrzebną pomoc. Poza domostwami mieszkańców harcerze pełnią także służbę przy usuwaniu i zwożeniu drzew z pól oraz dróg komunikacyjnych. Zapewniona jest opieka dla dzieci. Wszystkie wolne agregaty w ZHR-ze są tam już wysłane, dzisiaj dotarły kolejne i na potrzeby domowe dla mieszkańców wsi one wystarczą. Ale najbardziej potrzeba przemysłowych agregatów prądotwórczych.

Potrzebne są przemysłowe agregaty prądotwórcze o mocy większej niż 10kW do obsługi m.in. dojarni i chłodni, żeby nie gniła żywność, plony i można było oporządzić inaczej niż ręcznie liczny inwentarz.

Możliwość wypożyczenia można zgłaszać na rzecznik@zhr.pl lub w Lotyniu u sołtysa.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger