Wspólna modlitwa

ZHRSierpień 14, 20173min0

W wielu miejscach w kraju są odprawiane Msze Święte za dusze tragicznie zmarłych harcerek, ich rodzin, bliskich oraz szybki powrót do zdrowia poszkodowanych uczestników obozu w miejscowości Suszek.

Szczególny charakter miały Msze Święte w łódzkich kościołach. Jedna z nich odbyła się o godz. 19 w Katedrze. Wraz z ZHR modlili się między innymi przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego oraz  Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza FSE.

Około godziny 20 odbyło się czuwanie w kaplicy Klasztoru Ojców Dominikanów na Zielonej w Łodzi, które zakończyło się także Mszą Świętą.

Na jej zakończenie wspólnie wystąpili przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik i wiceprzewodnicząca ZHP hm. Jolanta Kreczmańska. Oboje poza głębokim żalem w związku ze śmiercią dwóch harcerek, mówili także o męstwie i poświęceniu harcerzy, którzy byli w Suszku. Władze Naczelne ZHR reprezentowała także Naczelniczka Harcerek hm. Dominika Romanowicz.

Na zakończenie, na rogu ulicy Zielonej i Wólczańskiej, cała harcerska brać z ZHR, ZHP i Skautów Europy oraz nasi przyjaciele i rodzice zawiązali wspólny krąg.

W tym samym dniu uczestnicy IX Zlotu Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, który odbywa się w Kanadzie, wzięli udział w specjalnej Mszy Świętej, odprawionej o świcie przez Kapelana Naczelnego ZHR hm. Roberta Mogiełkę dla wszystkich uczestników zlotu.