Komunikat prasowy nr 4/08/2017

ZHR14 sierpnia 20173min601

Od wczoraj na miejscu obozu oraz we wsi Lotyń służbę pełniło ponad 100 harcerzy. Porządkowali teren obozu oraz pomagali mieszkańcom, którzy ponieśli straty w wyniku nawałnicy.

Na terenie obozu ich zadania polegały na zebraniu ekwipunku ewakuowanych uczestników oraz sprzętu i wyposażenia. Wszystkie odzyskane rzeczy zostały załadowane na ciężarówkę i jeszcze dzisiaj dotrą do Łodzi.

Ocalały sprzęt obozowy zostanie rozładowany przez łódzkie instruktorki i instruktorów, a następnie będzie podlegał ocenie przydatności do dalszej eksploatacji. Rzeczy osobiste zostaną przewiezione do jednej ze szkół podstawowych, gdzie rodzice wraz z dziećmi będą mogli je odbierać od wtorku. W celu zminimalizowania pomyłek został opracowany system pakowania oraz wydawania rzeczy należących do uczestników. Prawdopodobnie akcja potrwa od 2 do 3 dni.

Uczestnicy obozu w Suszku wraz z rodzinami są pod opieką psychologów. Cały czas wsparcia udzielają harcerki i harcerze z Okręgu Łódzkiego ZHR, w pomoc zaangażowani są również harcerscy przyjaciele z innych regionów.

W szpitalach przebywa jeszcze siedmioro uczestników obozu. Wszystko wskazuje na to, że będą mogli wrócić do domów jeszcze dzisiaj lub w dniu jutrzejszym.

Nadal potrzebna jest pomoc dla wsi Lotyń, której mieszkańcy jako pierwsi pośpieszyli na pomoc odciętym od świata uczestnikom obozu. Jutro kolejne zespoły harcerzy będą pomagały w usuwaniu zniszczeń.

Region pozostanie bez prądu jeszcze przez kilka tygodni. Sołtys apeluje do wszystkich osób, które mogą pomóc, o wypożyczenie agregatów prądotwórczych. Zapewnia możliwość podpisania gwarancji zwrotu urządzeń, gdy nie będą już potrzebne.

Organizujemy także pomoc dla mieszkańców miejscowości Rytel. Harcerze także tam, pomogą usuwać skutki nawałnicy. Harcerki organizują opiekę nad dziećmi, żeby  ich rodzice mogli pracować.

Chęć pomocy można zgłaszać na adres biuro@zhr.pl

Ze wszystkich stron płyną do Nas słowa wsparcia, współczucia i zapewnienia o modlitwie. Dziękujemy!