Komunikat prasowy nr 3/08/2017

ZHRZHRSierpień 13, 20177min677

Przekazujemy kolejne informacje z przebiegu ewakuacji i usuwania skutków nawałnicy jaka przeszła nad naszym obozem harcerskim w Suszku.

sobota 12 sierpnia, wieczór

W dniu wczorajszym po godzinie 23.00 autokary z uczestnikami ewakuowanego obozu dotarły do Łodzi. Na miejscu, razem z rodzinami, czekali psychologowie oraz instruktorki i instruktorzy Okręgu Łódzkiego ZHR, którzy udzielali potrzebnego wsparcia i pomocy. Uczestnicy ewakuowanego obozu i ich rodziny mają cały czas dostęp do pomocy psychologów.

W szpitalach przebywają jeszcze uczestnicy obozu, którzy wymagają opieki medycznej. Wczoraj, w ciągu dnia dotarli do nich rodzice oraz instruktorki z Łodzi, aby udzielać wsparcia i być razem. Po odjeździe autokarów odwiedził ich także Przewodniczący Okręgu Łódzkiego ZHR hm. Adam Kralisz i Naczelnik Harcerzy hm. Robert Kowalski, którzy wcześniej cały czas pomagali na miejscu zdarzenia.

Poszkodowani pozostają cały czas pod dobrą opieką i ze wsparciem przyjaciół.

niedziela 13 sierpnia

W dniu dzisiejszym od rana na miejscu zdarzenia, wśród instruktorów usuwających zniszczenia, jak i u poszkodowanych pozostających w szpitalach, przebywa Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik z żoną oraz Wiceprzewodnicząca ZHP hm. Jolanta Kreczmańska.

Przewodniczący ZHR złożył oficjalne podziękowania na ręce sołtysa wsi Lotyń – pana Arkadiusza Kubczaka. Mieszkańcy wykazali się wielką odwagą w noc zdarzenia i jako pierwsi pospieszyli z pomocą uwięzionym w lesie harcerzom.

Wyraz wdzięczności złożył także na ręce nauczycielki Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi, gdzie ewakuowano uczestników obozu, a dzisiaj i w kolejne dni szkoła zapewnia schronienie dla usuwających skutki zdarzenia harcerzy.

Przedstawiciele władz harcerskich odwiedzili poszkodowanych uczestników w szpitalu, niosąc potrzebne wsparcie i informacje dla rodziców. Przewodniczący ZHR na ręce Pani Dyrektor szpitala w Chojnicach podzękował za ofiarną pomoc lekarzy i pielęgniarek przy ratowaniu harcerek i harcerzy. Z 12 przebywających w tym szpitalu uczestników obozu, kolejne 8 osób będzie już mogło dzisiaj wrócić do domu. Obecnie przedstawiciele władz są w szpitalu w Bydgoszczy.

Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik przy odwiedzinach poszkodowanych oraz spotkaniach na miejscu zdarzenia, dziękuje instruktorom oraz wychowawcom obozu w Suszku za to, że w obliczu nawałnicy wykazali się niesamowitą postawą,  która uratowała życie pozostałych dzieci. Trzeźwością umysłu, ogromną mobilizacją, trafnymi i racjonalnymi działaniami ograniczyli rozmiar tragedii.

Od rana zostały również podjęte prace przy likwidacji obozu i zabezpieczeniu mienia dzieci oraz sprzętu obozowego. W godzinach porannych odbyły się kolejne oględziny miejsca zdarzenia przez Prokuraturę, które na kilka godzin wstrzymały prace.

Obecnie teren porządkuje ok. 100 instruktorów i starszych harcerzy, którzy przyjechali ze środowisk ZHR z różnych okręgów, żeby pomóc przy usuwaniu skutków nawałnicy.

Praca jest prowadzona przy użyciu własnych i licznie użyczonych z innych środowisk harcerskich pił spalinowych. Aby dostać się do namiotów, sprzętu trzeba kilkukrotnie ciąć na mniejsze kawałki powalone drzewa, z których na każdym namiocie jest ich kilka. Zakończenie prac przewidywane jest na dzień jutrzejszy.

Specjalna pomoc jest też udziela przez harcerzy ZHR mieszkańcom wsi Lotyń, którzy jako pierwsi przyszli nam z pomocą w noc zdarzenia. Dzisiaj my możemy odwdzięczyć się im za okazaną pomoc. Praca w usuwaniu skutków nawałnicy w domostwach mieszkańców jest prowadzona w koordynacji z sołtysem wsi.

Do pomocy przy usuwaniu skutków nawałnicy zgłosiło się dużo więcej ekip z innych okręgów ZHR, ale na tak małej powierzchni, prace nie może prowadzić równocześnie więcej osób. Zgłoszone ekipy pozostają w gotowości, żeby stawić się w razie potrzeby.

Cały czas trwają czynności wyjaśniające zdarzenie. Rano odbyły się przesłuchania w prokuraturze organizatorów wypoczynku – Przewodniczącego Zarządu Okręgu Łódzkiego ZHR i przedstawiciela Władz Naczelnych ZHR.

W Łodzi trwają przygotowania do wieczornej wspólnej modlitwy w intencji zmarłych harcerek i wszystkich poszkodowanych. Będziemy wspólnie modlić się podczas Mszy świętej w  Katedrze w Łodzi o godz. 19.00 oraz podczas czuwania w kaplicy Klasztoru Ojców Dominikanów na Zielonej w Łodzi, które rozpocznie się ok. 20.15 i zakończy także Mszą świętą.

W świąteczny wtorek – 15 sierpnia o godz. 20.00, zostanie odprawiona w intencji zmarłych harcerek Msza święta w ich kościele parafialnym przy ul. Sobótki, Łódź Radogoszcz.

Na pytania w sprawie informacji udzielają:

Grzegorz Bielawski – rzecznik prasowy Okręgu Łódzkiego ZHR tel. 664 970 074, rzecznik.lodzki@zhr.pl

Krzysztof Goliszewski – rzecznik prasowy Okręgu Pomorskiego ZHR tel.  609 056 865, k.goliszewski@zhr.pl

Adam Kralisz – Przewodniczący Okręgu Łódzkiego ZHR, tel. 501 301 341