Czuwamy! Już 35 lat

Barbara SobieskaCzerwiec 21, 20175min58

Wrześniowe weekendy pod Jasną Górą co roku pełne są słońca i zapachu lata, bo mnóstwo w nich naszych harcerskich, wakacyjnych wspomnień. To przedłużenie czaru obozowej przygody, niezapomnianej atmosfery lasu, jeziora, żeglarskich wypraw czy górskich wędrówek. To czas dzielenia się wspomnieniami, czas radosnych opowieści i przeżywania wakacyjnych przygód raz jeszcze, ale lepiej, bo wspólnie z przyjaciółmi.

Wrześniowy weekend pod Jasną Górą to także czas, w którym rokrocznie pod opieką Matki Bożej rozpoczynamy nowy rok harcerskiej służby. Tak dzieje się już od 35 lat, a tradycja Pielgrzymek Harcerskich na Jasną Górę sięga aż do korzeni naszej organizacji, do czasów Niezależnego Ruchu Harcerskiego.

Tegoroczna pielgrzymka jest więc wyjątkowa, bo jubileuszowa. Stąd też jej wyjątkowe hasło „Maryjo, Królowo Polski… Czuwamy! 35 lat” i wyjątkowy program.

W tym roku nasze harcerskie pielgrzymowanie przebiegać będzie po trzech ścieżkach. Pierwsza z nich to ścieżka dla drużyn. Tu, w piątkowy wieczór znajdzie się Droga Światła w formie harcerskiego ogniska, duchowe harce w sobotnie przedpołudnie oraz spotkanie z muzyką chrześcijańską. Ścieżka druga, to propozycja dla drużyn wędrowniczych pod znakiem wyczynu, nie tylko fizycznego, ale również intelektualno-duchowego. Trzecia ze ścieżek, w formie wędrówki przeplatanej twórczym, intelektualnym wysiłkiem to propozycja dla instruktorów. Nie zapominamy oczywiście o rodzinach harcerskich i naszych przyjaciołach, dla których również znajdzie się wiele atrakcji.

Wrześniowy weekend na Jasnej Górze to również wydarzenia wspólne dla wszystkich uczestników. To uroczyste wejście pielgrzymki ZHR na Janą Górę, czy też znane z poprzednich lat harcerskie, nocne czuwanie w Jasnogórskiej Bazylice.

Jeśli nie możecie przyjechać na cały weekend, zabierzcie swoją drużynę, krąg, środowisko lub grupę harcerskich przyjaciół i przyjedźcie w sobotę.

Przywieźcie na Jasna Górę wakacyjne wspomnienia, przywieźcie obozowe kapliczki, albo chociaż ich fotografie, szkice lub filmy. Przywieźcie też doświadczenia ze śródrocznej pracy duszpasterskiej w waszych środowiskach – gdzie się spotykacie, jak pracujecie, kto Wam pomaga. Zbudujmy mapę naszych „harcerskich kościołów”. Zgromadźcie też i prześlijcie nam lub przywieźcie ze sobą pamiątki i wspomnienia z ubiegłych pielgrzymek harcerskich. Fotografie, skany dokumentów, ulotek, plakietek i innych pamiątek oraz wywiady i wspomnienia ich uczestników. Im starsze tym lepsze. Niech nasze wspólne wspomnienia i nowe pomysły zbudują tegoroczną, jubileuszową pielgrzymkę, a także inspirują nas w nowym roku harcerskiej służby.

Czuwaj! Do zobaczenia na Jasnej Górze

phm. Jacek Łuczak HR

Sztab Organizacyjny XXXV Pielgrzymki ZHR na Jasną Górę


Kiedy: 8 – 10 września 2017 roku

Gdzie: Częstochowa (ścieżka Wędrownicza i Instruktorska – Olsztyn k/Częstochowy)

Za ile: do 40,00 zł (składka programowa obejmuje zakwaterowanie, obiad w sobotę oraz plakietkę uczestnika)

Zakwaterowanie: 2 noclegi w warunkach biwaku harcerskiego (Baza 1 – namiotowa – własne namioty lub Baza 2 i 3 – sale w szkołach w standardzie biwaku harcerskiego)

Wyżywienie: śniadania i kolacje we własnym zakresie (wrzątek w bazach), obiad w sobotę

Informacje: www.jasnagora.zhr.pl, pielgrzymka@zhr.pl, FB

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
e-mail: naczelnictwo[at]zhr.pl

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas