XXI Harcerska Służba Lednica ZHR

Barbara SobieskaCzerwiec 3, 20177min166

Jeśli miałabym wskazać najbardziej wyczekiwane przeze mnie wydarzenie w roku harcerskim, nie potrzebowałabym ani chwili na zastanowienie. Od razu powiedziałabym, że jest nim Harcerska Służba Lednica ZHR. Im bliżej czerwca, tym bardziej jestem podekscytowana tym, że niedługo znajdę się na Polach Lednickich wśród tak wielu harcerek i harcerzy. W tym oczekiwaniu nie jestem sama, bo moje środowisko odbiera to w ten sam sposób. Wszyscy z zapartym tchem wyczekujemy pierwszych informacji, zapisów, piosenki i dnia wyjazdu!

Klimat czuć już w pociągu, gdy jadąc na Lednicę spotykamy innych uczestników HSL ZHR. Czy są to nowe, czy dobrze już znane twarze, atmosfera jest ta niezwykła. Czuć braterstwo i radość, a także oczekiwanie. Z każdą chwilą to narasta, a sama wędrówka na Pola jest przepełniona śpiewem i żywymi rozmowami. Gdybym miała określić za co kocham Lednicę powiedziałabym – klimat i relacje pomiędzy harcerkami i harcerzami w czasie HSL. Myślę, że jest on tak niezwykły ze względu na służbę, która jest jedną z najradośniej pełnionych przez ZHR. Trudno ją tak po prostu opisać, bo trzeba jej dotknąć, zobaczyć i przeżyć. To największe takie wydarzenie w ciągu roku harcerskiego, na którym gromadzi się tak ogromna liczba druhen i druhów z całej Polski. Co roku jest nas więcej!

Ci wszyscy ludzie nie przyjeżdżają tam tylko dla zabawy. Gromadzą się z różnych stron kraju, aby pomagać. Pełnimy prawdziwą, potrzebną służbę. W moich oczach jest to pewien rodzaj modlitwy, to rozmowa z Bogiem poprzez relację z drugim człowiekiem – pomoc bliźniemu. Wszyscy zgromadzeni na HSL ZHR są świadomi, że swoim działaniem wspierają osoby przebywające na Polach w dobrym, pełnym przeżyciu wszystkich elementów spotkania „pod Bramą Rybą”.Każdy uczestnik Harcersjkiej Służby ma możliwość brania czynnego udziału w przygotowanych punktach programu. Pełnienie określonych ról i wykonywanie zadań w tym nie przeszkadza. Nikt nie musi się obawiać, że nie będzie mu dane zatańczyć do którejś z piosenek Siewców Lednicy. Wszyscy mają szansę wziąć udział w śpiewie i tańcu. Nigdy nie braknie czasu, by poznać kogoś nowego i zamienić z nim kilka słów. To czas na nawiązanie przyjaźni, to chwila radosnego dzielenia się.

HSL jest wydarzeniem, które bez problemu można opisać słowami: „dla każdego coś dobrego”. Kochasz robić zdjęcia? Zapisz się do służby medialnej. Interesuje Cię ratownictwo? Mamy coś także dla Ciebie! Jest wiele pól służby, w ramach których można działać i odpowiednio się zaangażować. Daje to nie tylko szansę na rozwinięcie swoich talentów, ale także odkrycie zupełnie nowych. W danej sekcji zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział coś więcej, osoba, która chętnie nauczy innych czegoś nowego. Taka wymiana wiedzy sprawia, że wszyscy razem umożliwiają sobie rozwój wcześniej nabytych umiejętności oraz pozyskiwanie doświadczenia. A to wszystko dzieje się „przy okazji”. Wydawać by się mogło, że HSL zamyka się w pewnych ramach określonych przez potrzeby programu spotkania, ale tak naprawdę sięga dużo szerzej i dużo mocniej dotyka uczestników.

Harcerskie spotkanie nad Jeziorem Lednickim jest przepełnione służbą, radością, wymianą doświadczeń, poznawaniem nowych ludzi… Nie można tu jednak pominąć najważniejszego wątku. Spotkanie na Polach jest przede wszystkim chwilą dla Boga. Momenty tańca i śpiewu przeplatają się z czasem zadumy i kontemplacji. Ze wspólnoty, którą tworzą wszyscy zgromadzeni wokół ryby płynie wielka siła, można dotknąć radosnej modlitwy, która jest przekazywana z serca do serca. Modlitwą napełnione jest każde działanie. Wielbienie Boga ma formy przepełnione muzyką i dynamicznym ruchem, ale również ukazuje się w milczeniu i zastygnięciu w rozmowie z Panem. Każda osoba znajdująca się na spotkaniu ma szansę na to, by zwrócić się do Boga w taki sposób, jaki najbardziej jej odpowiada. Na młodych przepełnionych pytaniami czekają duszpasterze, a także inni młodzi – w tym nasza służba ewangelizacyjna – którzy chętnie podzielą się swoimi świadectwem.

Ten niezwykły czas raz w roku gromadzi w jednym miejscu ogromna liczbę niesamowitych ludzi przepełnionych ogromna energią i zapałem. Zbiera grupę, która jest otwarta i czeka na nowych członków do wspólnego działania.

Czekamy na Ciebie!

Mam nadzieję, że zobaczymy się już za chwilę w czasie HSL. Do zobaczenia na Polach Lednickich!

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
e-mail: naczelnictwo[at]zhr.pl

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas