Rusza rowerowa FLOwyprawa by uczcić postać Floriana Marciniaka

Harcerki i harcerze z Okręgu Wielkopolskiego ZHR już po raz drugi wyruszą na rowerach w trasę z Poznania do byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. W ten sposób chcą oddać hołd swojemu patronowi, hm. Florianowi Marciniakowi, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej.

Wyprawa jest dla nich wyzwaniem ponieważ 200 kilometrów zamierzają pokonać w ciągu 10 godzin. Uczestnicy potrzebują wsparcia i silnego dopingu. Sami mówią, że szanse na powodzenie akcji to nie tylko przygotowanie fizyczne, ale też psychiczne nastawienie, które wszyscy będziemy mieli szansę współtworzyć.

Chcemy pokazać młodym ludziom, że historię można łączyć z pasjami i różnymi formami spędzania wolnego czasu – mówi phm. Łukasz Tadyszak, pomysłodawca wyprawy. W roku ubiegłym udało nam się dojechać do Rogoźnicy w 9 godzin i 45 minut. Teraz chcemy poprawić ten wynik – dodaje.

Uczestnicy wyruszą na swoją wyprawę wczesnym rankiem 27 maja, spod Fortu VII w Poznaniu, gdzie Marciniak był więziony w trakcie wojny. Po drodze zatrzymają się na terenie byłego obozu śledczego w Żabikowie oraz odwiedzą Gorzyce gdzie Florian się urodził. Do Rogoźnicy planują dotrzeć około godziny 19. Zapraszają zainteresowanych do dołączenia do wyprawy na poznańskim odcinku trasy.

Za harcerzami są kilkutygodniowe przygotowania: spotykali się na wspólnych jazdach, ćwiczyli mięśnie, poznawali przepisy, uczyli się serwisować rower. Całą wyprawę chcą zrelacjonować na żywo poprzez portale społecznościowe. Zainteresowanych proszą o wsparcie projektu.

Harcerzom można pomóc poprzez „kupienie” kilometra. Koszt przejazdu takiego odcinka drogi przez całą grupę to 7 złotych. Dla młodych ludzi, którzy chcą poświęcić czas, podjąć wyzwanie w słusznym celu to cenna pomoc. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup, wyżywienia, opłacenie wozu technicznego oraz noclegu i biletów na pociąg powrotny do Poznania. Zapraszamy do wpłacania darowizn poprzez portal polakpotrafi.pl – informuje Tadyszak.

Projekt realizowany jest w porozumieniu z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wyprawę objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Poznania. Informacje szczegółowe oraz planowaną relację znaleźć można na stronie internetowej organizatora: www.wielkopolanie.zhr.pl oraz na portalach społecznościowych: www.fb.com/flowyprawa i www.twitter.com/wchhzhr

Florian Marciniak urodził się w podpoznańskich Gorzycach w 1915 roku. Od najmłodszych lat związany był z ruchem harcerskim. W roku 1939 roku stanął na czele Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji harcerskiej, którą kierował aż do momentu pojmania w roku 1943. W lutym 1944 roku zamordowany w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Od 2010 roku jest patronem Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 




Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.