Henryk I Brodaty o Turnieju św. Jerzego na Dolnym Śląsku

Jan Garnecki16 maja 20173min694

W weekend 12-14 maja odbył się w Świebodzicach Turniej Zastępów im. Świętego Jerzego, coroczna impreza naszego okręgu. Baza turnieju mieściła się na stadionie w wiejskiej części Świebodzic, zwanej Cierniami. Uczestnicy nocowali w namiotach. Zuchy zostały zakwaterowane w budynku, na ulicy Wałbrzyskiej w centrum miasta. Według danych z apelu, na turnieju stawiło się blisko 200 uczestników.

Tematem tegorocznego turnieju byli Piastowie Śląscy. W czasie sobotniej wielkiej gry harcerki i harcerze, wcieleni w rolę rycerzy Henryka I Brodatego i Św. Jadwigi Śląskiej wypełniali rozmaite zadania rozrzucone po obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego. Druhny i druhowie mieli okazję zwiedzić zamek Książ (stary i nowy), zamek Cisy oraz wiele innych charakterystycznych punktów na mapie Przedgórza Sudeckiego.

Uczestnicy gry musieli między innymi wesprzeć templariuszy w wypatrzeniu sygnałów od księcia, pomóc pielgrzymom poprzez udzielenie pierwszej pomocy, oraz przedstawić tarczownikowi dokładny schemat heraldyczny Krzyża Harcerskiego. Po zakończeniu gry, w sobotnie popołudnie odbyły się potyczki zastępów, o poziomie rywalizacji rodem z dawnych turniejów rycerskich. Męczący dzień podsumowało wieczorne ognisko.

Nazajutrz, na niedzielnym apelu okazało się, że zwycięskim zastępem w kategorii młodzik/ochotniczka zostały „Jastrzębie” z 48WDH-y „Sokoły Wędrowne”, a w kategorii wywiadowca/tropicielka zastęp „Grzmot” z tej samej drużyny. Zwycięzcom należą się gratulacje, ponieważ to oni okazali się najlepiej wyrobionymi technicznie zastępami w Okręgu. Mam wielką nadzieję, że przyszłoroczni organizatorzy Jerzego będą mieli równie wspaniałą ekipę uczestników na pokładzie!

Cała punktacja: http://jerzy2k17.pl/

Relacja: Henryk I Brodaty | Zdjęcia: dh Angelika Karasek

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.