Harcerskie Oscary rozdane!

Jan GarneckiKwiecień 25, 20175min0

Ani dzieląca ich odległość, ani terminy nie powstrzymały harcerzy z wrocławskiego szczepu “Leśni” przed zmontowaniem i wysłaniem filmu, który ostatecznie został nagrodzony! Warto dodać, że to nie jedyna statuetka, która po tegorocznym Harcerskim Festiwalu Filmowym pojechała do Wrocławia. Wyróżniona została również produkcja 14 Wrocławskiej Drużyny Harcerek “Połonina” im. Józefy Kantor. Prezentujemy relacje uczestników festiwalu, który w dniach 21-23 kwietnia 2017 r. odbył się w Gdyni.

– Jako uczestnik, który miał okazję pierwszy raz być na festiwalu, po powrocie dalej jestem pod wrażeniem. Główną częścią wydarzenia, był konkurs filmowy, do którego zgłaszać można było filmy do kategorii takich jak: film zuchowy, zajawka filmowa, reportaż, film promocyjny oraz fabularny. Filmy były prezentowane w Gdyńskim Centrum Filmowym w sali kinowej. Co było już nagrodą samą w sobie, nie każdy nie oszukujmy się ma to szczęście, zobaczyć swój film na wielkim ekranie. Całej gali towarzyszyła wielka kultura, szacunek do dzieł, oraz oczywiście mnóstwo braw, śmiechu i życzliwości – wspomina Monika Kuczkowska wędr., która w tegorocznym HFF wzięła udział z Zastępem Zastępowych “Nurt” z 14 Wrocławskiej Drużyny Harcerek “Połonina” im. Józefy Kantor.

A jak festiwal wspominają “Leśni”, zwycięzcy jednej z kategorii?

– Pomysł zrobienia filmu na Harcerski Festiwal Filmowy narodził się pod koniec stycznia tego roku. Zaczęło się od nakręcenia krótkiego filmiku z wyjścia na sanki. Pierwotne założenia dotyczące fabuły były inne, ale czas realizacji i odległość między członkami ekipy ograniczyły troszeczkę nasze możliwości. Po przedyskutowaniu różnych koncepcji, doszliśmy w końcu do porozumienia i rozpoczęliśmy pracę. Pierwsze sceny zostały nakręcone około 2 miesiące przed festiwalem. Ostatnia scena została nagrana 2 dni przed terminem wysłania filmu, a montaż realizowany w dniu wysłania. Taki tryb pracy był spowodowany tym, że sceny były kręcone w odległości około 1400 km (Sobótka – Londyn, jeden z naszych harcerzy, twórca filmu, jest na emigracji) i efekt końcowy powstał w Anglii. Pomimo takiego wyzwania daliśmy radę! Kręcenie filmu sprawiło nam wiele radości i zabawy. Stworzyliśmy bardzo zgrana ekipę. Nie spodziewaliśmy się, że wygramy – mówi sam. Natalia Kowcz.

Ćw. Mateusz Trzeciak z 27 Dolnośląskiej Drużyny Wędrowników “Vigilantia”, wieloletni uczestnik HFF wspomina:

– Kolejna edycja Harcerskiego Festiwalu Filmowego, choć z małymi problemami technicznymi nadal trzyma wysoki poziom. Choć w tym roku nasza produkcja nie zdobyła żadnych nagród, cieszy nas, że aż dwie statuetki powędrowały do harcerzy z Dolnego Śląska. Z pewnością jest to ważny punkt na liście harcerskich wydarzeń, na którym warto się pojawić jako uczestnik lub widz.

– Celem moim, jako drużynowej, było nagrodzenie wyjazdem zastępowych, sprawdzenie się oraz  poznanie innych środowisk. Bo jest to festiwal otwarty na całą organizację. Harcerki, harcerze, gromady, drużyny zjeżdżały się z całej polski, i nie tylko, bo obecni byli również harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie – dodaje Monika Kuczkowska wędr. – Zostałyśmy wyróżnione i nagrodzone przez jury, nagroda specjalna:) Słowa przewodniczącego, jak i statuetka, dały nam wielkiego kopa motywacji i siły, by pracować nad sobą i przyjechać za rok, z jeszcze lepszym materiałem:)! Jesteśmy niesamowicie szczęśliwe za dostrzeżenie nas i docenienie naszej pracy. Gorąco polecam całe wydarzenie. Mam nadzieje ze widzimy się podczas przyszłej edycji, HFF-u!