Wigilia dla bezdomnych we Wrocławiu

Jan GarneckiGrudzień 22, 20164min0

Dla większości z nas wtorek 20 grudnia był normalnym wtorkiem, gdzie czekała szkoła a może praca. Jednak grupa harcerzy z wrocławskiego szczepu „Ostoja” wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu –wigilii dla bezdomnych organizowanej przez franciszkanów z ul. Kasprowicza.

Jak co roku wszystko rozpoczęło się od modlitwy i śpiewania kolęd. Potem nastąpił moment, głęboko zakorzeniony w polskiej historii – dzielenie się opłatkiem. Ludzie składali sobie życzenia z wyraźnie łączącą ich braterską więzią i życzliwością. Kilka osób podeszło również do harcerzy i ze łzami w oczach składało piękne życzenia. Kiedy każdy połamał się opłatkiem z innymi rozpoczęła się część, w której harcerze roznosili ciepły posiłek. Zadziwiający jest fakt, iż zgromadzeni tam ludzie nie myśleli o sobie, tylko podawali jedzenie innym, i dopóki ktoś z końca stołu nie dostał zupy dopóty podawano sobie talerze z gorącą strawą.

Harcerze z „Ostoi” pracowali na „najwyższych obrotach”. Obserwując młodszych widziałem ogromne zaangażowanie i zainteresowanie sprawą. Po obiedzie zadaniem harcerzy było przynoszenie ciast i kawy lub herbaty. Kolejnym etapem tego wydarzenia było rozdawanie paczek świątecznych, które przygotowaliśmy poprzedniego dnia. Na koniec część z nas została, aby pomóc przy porządkowaniu sal. Wszysto dzięki zaangażowaniu przebiegło szybciej niż zwykle. Na koniec chciałbym podzielić się pewną sytuacją, która bardzo mnie poruszyła. Na samym początku jeden Pan podzielił się ze mną opłatkiem składając naprawdę wzruszające życzenia. W trakcie wigilii przez cały czas pytał czy potrzebna nam pomoc, czy sobie radzimy ze wszystkim. A na sam koniec gdy wszyscy rozeszli się do domów czekał dopóki nie skończymy sprzątać, żeby się ze mną pożegnać, wiązało się to z tym, że musiał czekać prawie półtorej godziny na dworze. Spotykając takich ludzi jak on umacniamy się w przekonaniu, że to co robimy jest słuszne. Nie dla każdego wigilia dla bezdomnych będzie wyjątkowym wydarzeniem jak dla nas, dlatego że atmosferę tam tworzą nietypowi i specyficzni ludzie. Jednak musimy pamiętać, że definicja człowieka jest dopóki jesteśmy w stanie bezinteresownie pomagać innym. Taki jest też sens służby harcerskiej. Być człowiekiem dla człowieka.

Relacja: wyw. Szymon Pisarski