Dzień Polskiej Harcerki 2016

ZHRZHRWrzesień 30, 20163min454

Już w niedzielę (2 października) obchodzimy Dzień Polskiej Harcerki. Tysiące druhen w całej Polsce spotyka się na wspólnym świętowaniu. Pierwszą niedzielę października wyznaczyły instruktorki i harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację, jako dzień pamięci i modlitwy za te, które odeszły na wieczną wartę.

hm. Zofia Florczak zainicjowała ufundowanie tablicy upamiętniającej harcerki poległe, zaginione, zamordowane i zmarłe w czasie wojny i okupacji. W 1960 roku tablicę, która poświęcił ks. Jan Zieja, umieszczono w kościele św. Marcina w Warszawie. Od czasu tej uroczystości, zawsze w pierwszą niedzielę października obchodzony jest Dzień Polskiej Harcerki i odbywa się Msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących harcerek gromadząca harcerki z całej Polski.

Tradycyjna msza święta dla instruktorek, Kręgu Anonimowych Harcerek (KAHA) oraz seniorek odbędzie się o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – blisko kościoła Świętego Marcina, który jest w tym roku w remoncie.

Warszawskie uroczystości dla gromad i drużyn rozpoczną się mszą świętą o godz. 9.30 w katedrze św. Floriana (ul. Floriańska 3). Następnie odbędą się specjalnie przygotowane programy dla drużyn wędrowniczek, gromad zuchowych oraz drużyn harcerek.

Na koniec wszystkie uczestniczki spotkają się na Rynku Mariensztackim, na którym o 15.00 odbędzie się uroczysty apel.

W czasie Dnia Polskiej Harcerki swoje zbiórki będą miały dwa kursy harcmistrzyń – „W góry/ę” oraz “Biała i czarna”.

Projekt realizowany w ramach zadania „Pamięć i tożsamość” i współfinansowany ze środków  UdsKiOR.logo_udskior