Dni pełne serdecznych relacji – relacja z pielgrzymki ZHR na Jasną Górę

ZHRWrzesień 13, 20165min0

Uroczysta Msza Św. pod Jasnogórskim Szczytem, w której uczestniczyliśmy wspólnie z kombatantami Armii Krajowej była, jak co roku, kulminacyjnym, a jednocześnie ostatnim akcentem tegorocznej XXXIV Pielgrzymki ZHR na Jasną Górę.

Spędzone przez nas wspólnie trzy pielgrzymkowe dni pełne były różnorodnych przeżyć. Duchowych i religijnych podczas piątkowej Drogi Światła i sobotniego nocnego czuwania w Bazylice, twórczych i artystycznych w trakcie zajęć warsztatowych oraz spotkania w Dolinie Miłosierdzia, a także edukacyjnych, których dostarczyły panele dyskusyjne dla drużynowych i instruktorów oraz gra „Święci Polscy”.

Zdjęcie 1

Tegoroczna pielgrzymka była również polem eksperymentów i przywracania dawnych pielgrzymkowych zwyczajów. To przede wszystkim powrót do organizacji bazy namiotowej ulokowanej w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnogórskiego Klasztoru. Z możliwości obozowania pod namiotami skorzystało 10 grup śmiałków.

Inną nowością była organizacja zajęć warsztatowych, które odbywały się równolegle z grą miejską. Były to warsztaty teatralne, filmowe, fotograficzne, plastyczne, medialne – radiowe w Radiu Jasna Góra, chóralne oraz medialne – webmasterskie. W warsztatach wzięło udział łącznie 110 uczestników, a efekty ich pracy zostały zaprezentowane w trakcie spotkania w Dolinie Miłosierdzia, nocnego czuwania w Bazylice oraz zamieszczone na stronie internetowej pielgrzymki. Nowym pomysłem było również spotkanie naszych pielgrzymów w Dolinie Miłosierdzia. Miało ono charakter pikniku i spotkania z piosenką chrześcijańską.

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Ale największą wartością naszego pielgrzymkowego spotkania była harcerska atmosfera, pełna entuzjazmu, radości i życzliwości. Można było jej doświadczyć wszędzie tam, gdzie pojawiały się nasze harcerki i nasi harcerze. To były rzeczywiście dni pełne serdecznych, braterskich relacji.

Za rok kolejna pielgrzymka – XXXV – Jubileuszowa. Już dziś zapraszamy na nią wszystkich, którzy mieli okazję doświadczyć harcerskiej, pielgrzymkowej atmosfery, a także tych, którzy chcieliby przeżyć to doświadczenie. Przyjedźcie ze swoimi zastępami, drużynami i środowiskami.

Czuwaj! Do zobaczenia na Jasnej Górze!

Zdjęcie 4

Zapraszamy również do odwiedzania strony internetowej XXXIV Pielgrzymki ZHR na Jasną Górę oraz podzielenia się swoimi wrażeniami z jej przebiegu.