72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

ZHRSierpień 3, 20164min0

Uroczystości upamiętnienia 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w Warszawie już 31 lipca uroczystą Mszą św. polową i Apelem Poległych na Pl. Krasińskich, podczas której reprezentowały nas władze Okręgu Mazowieckiego i Skarbnik ZHR hm. Grzegorz Karczmarczyk.

Główne uroczystości miały miejsce 1 sierpnia. Byliśmy w Parku Dreszera przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” i podczas przemarszu ul. Puławską do ul. Dworkowej ze śpiewem „Marszu Mokotowa”.

Po drodze zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej Marsz Mokotowa. Reszta uroczystości odbyła się przy Pomniku Żołnierzy „Baszty”. Tam wypowiadali się kolejni powstańcy, zostały złożone wieńce i została oddana salwa honorowa.

1 sierpnia PW

Podczas uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej w imieniu ZHR razem z innymi organizacjami harcerskim wieniec składała hm. Magdalena Masiak – Członek Naczelnictwa ZHR. Obecny wszędzie był sztandar ZHR oraz drużyny harcerek i harcerzy, którzy asystowali przy sztandarach powstańczych, nieśli wieńce i pełnili służbę na placach uroczystości.

IMG_8906

Godzina W zatrzymała całe miasto – szczególny hołd powstańcom oddaliśmy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Pomniku GLORIA VICTIS, gdzie po syrenach i minucie ciszy wspólnie pomodliliśmy się z bp. Guzdkiem. W ciszy zostały złożone kwiaty, rozległy się salwy żołnierskie dla bohaterskich powstańców.

IMG_8846

Wieczorem oddaliśmy hołd przy Pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli gdzie wieniec składał hm. Grzegorz Karczmarczyk – Skarbnik ZHR oraz na Kopcu Powstania Warszawskiego, gdzie zapłonął tradycyjny ogień pod znakiem Polski Walczącej na 63 dni pamięci o Powstaniu Warszawskim.

1 sierpnia to dzień szczególny dla Warszawy i dla nas wszystkich harcerzy – obchody były w wielu miastach i środowiskach harcerskich. Dziękujemy wszystkim za uczczenie pamięci Powstańców!

CHWAŁA BOHATEROM!

Projekt realizowany w ramach zadania „Pamięć i tożsamość” i współfinansowany ze środków  UdsKiOR.logo_udskior