72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

ZHR3 sierpnia 20164min388

Uroczystości upamiętnienia 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w Warszawie już 31 lipca uroczystą Mszą św. polową i Apelem Poległych na Pl. Krasińskich, podczas której reprezentowały nas władze Okręgu Mazowieckiego i Skarbnik ZHR hm. Grzegorz Karczmarczyk.

Główne uroczystości miały miejsce 1 sierpnia. Byliśmy w Parku Dreszera przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” i podczas przemarszu ul. Puławską do ul. Dworkowej ze śpiewem „Marszu Mokotowa”.

Po drodze zatrzymaliśmy się przy tablicy upamiętniającej Marsz Mokotowa. Reszta uroczystości odbyła się przy Pomniku Żołnierzy „Baszty”. Tam wypowiadali się kolejni powstańcy, zostały złożone wieńce i została oddana salwa honorowa.

1 sierpnia PW

Podczas uroczystej zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej w imieniu ZHR razem z innymi organizacjami harcerskim wieniec składała hm. Magdalena Masiak – Członek Naczelnictwa ZHR. Obecny wszędzie był sztandar ZHR oraz drużyny harcerek i harcerzy, którzy asystowali przy sztandarach powstańczych, nieśli wieńce i pełnili służbę na placach uroczystości.

IMG_8906

Godzina W zatrzymała całe miasto – szczególny hołd powstańcom oddaliśmy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy Pomniku GLORIA VICTIS, gdzie po syrenach i minucie ciszy wspólnie pomodliliśmy się z bp. Guzdkiem. W ciszy zostały złożone kwiaty, rozległy się salwy żołnierskie dla bohaterskich powstańców.

IMG_8846

Wieczorem oddaliśmy hołd przy Pomniku „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli gdzie wieniec składał hm. Grzegorz Karczmarczyk – Skarbnik ZHR oraz na Kopcu Powstania Warszawskiego, gdzie zapłonął tradycyjny ogień pod znakiem Polski Walczącej na 63 dni pamięci o Powstaniu Warszawskim.

1 sierpnia to dzień szczególny dla Warszawy i dla nas wszystkich harcerzy – obchody były w wielu miastach i środowiskach harcerskich. Dziękujemy wszystkim za uczczenie pamięci Powstańców!

CHWAŁA BOHATEROM!

Projekt realizowany w ramach zadania „Pamięć i tożsamość” i współfinansowany ze środków  UdsKiOR.logo_udskior

Galeria zdjęć

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger