Siódmy dzień zlotu ZHR na ŚDM – Zakończenie ŚDM

ZHR1 sierpnia 20164min371

Podczas gdy Campus Misericordiae powoli się budził, harcerze i harcerki byli już w pełnej gotowości do służby. HOPR dodatkowo pełnił wartę całą noc, czuwając nad pielgrzymami. Panujący w niedzielę upał spowodował, że patrole miały wiele interwencji. Ich praca została doceniona przez profesjonalnych ratowników, z którymi ściśle współpracowali. Służba porządkowa, wraz ze strażakami i policją, zapewniła uczestnikom komfort i bezpieczeństwo m.in. umożliwiając swobodny przejazd karetek, drożność mostów i dróg dla przemieszczających się setek pielgrzymów. Harcerki i harcerze ZHR rozdawali kanapki i wodę oraz pełnili także służbę informacyjną. Nawet młodsi uczestnicy odnaleźli w Brzegach pole służby, pomagając szafarzom podczas rozdawania Komunii Świętej.
IMG_4755

Wydarzeniem wieńczącym Światowe Dni Młodzieży była Msza Posłania, podczas której Papież Franciszek zachęcał wszystkich do pokonywania własnych ograniczeń, zanosząc owoce spotkania do swoich rodzin i przyjaciół.

160731_Brzegi_MagdalenaMasiak_ (82)

 

Po upalnym przedpołudniu pojawił się w końcu wyczekiwany deszcz. Ulewa i silny wiatr nie oszczędziły jednak uczestników zlotu. Po powrocie na miejsce biwakowania zastali oni komendę w ferworze walki z żywiołem. Mimo zmęczenia wspólnie porządkowali miejsce zlotu.

DSC_0760

Tymczasem część druhen i druhów oczekiwała na spotkanie z Papieżem w Tauron Arenie. Była to doskonała okazja do wspólnego podsumowania pracy wolontariuszy podczas Światowych Dni Młodzieży i zastanowienia się nad tym jak przełożyć doświadczenia wyniesione z ŚDM na życie codzienne. Ojciec Święty zaskoczył wszystkich rezygnując z przygotowanego tekstu przemówienia. Jego słowo skierowane do wolontariuszy, między innymi w języku hiszpańskim, było wyjątkowo bezpośrednie, a reakcja zgromadzonych bardzo żywa. Papież podkreślił znaczenie trzech pojęć: pamięci o historii, odwagi w życiu oraz nadziei, jaką stanowią dla świata młodzi. Całość spotkania żywo zakończyła Golec u’Orkiestra.

160731_ZHRnaSDM_Tauron Arena_Marcin Bali nski_Lp (3)

Późnym wieczorem dla uczestników zlotu, którzy wcześniej nie mogli uczestniczyć we mszy świętej, odprawiona została msza w budynku HOPR-u.160731_Mszawieczorna_JoannaBronka (21)

Relacja: phm. Maria Wasilewska

Galeria zdjęć TUTAJ

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger