Szósty dzień zlotu ZHR na ŚDM – cz. 2 – CAMPUS MISERICORDIAE

Tomasz RompalskiLipiec 31, 20165min343

Campus Misericordiae to olbrzymie, rozciągające się po horyzont pole, porośnięte drobnymi drzewkami. To właśnie miejsce zostało wybrane na główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży 2016 i to właśnie tutaj odbywa się służba niemal 1500 harcerek i harcerzy ZHR.

Na miejsce dotarliśmy już o godzinie 12.00, w pełnej gotowości do działania. Do pracy od razu przystąpiły wszystkie zespoły naszego zlotu. Służba porządkowa we współpracy
z policją i strażą pożarną zapewniała płynność ruchu pielgrzymów, umożliwiając sprawną pracę systemowi ratownictwa medycznego. To właśnie jego trzon stanowią patrole piesze HOPR, w których skład wchodzi przeszło 1000 osób. Komunikują się one zarówno ze sobą wzajemnie jak i ze szpitalami polowymi dzięki systemowi zapewnionemu przez ekipę łącznościową. Ich często niedoceniana praca pozwala działać pozostałym służbom
i zapewnia płynność wykonywania wszelkich zadań.

Po chwili do centrum medialnego dociera informacja o przyjeździe Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Krótka akcja zbiera w wyznaczonym miejscu grupę harcerzy, witających głowę państwa na czele z Wiesławem Turzańskim, który wręczył mu koszulkę oraz plakietkę zlotu ZHR na ŚDM. Prezydent podziękował harcerzom za kolejną już Białą Służbę.

Następnie rozpoczęło się oficjalne czuwanie z Ojcem Świętym. Wszystkie służby miały pełne ręce roboty. Piękna a zarazem upalna pogoda skutkowała wzmożoną pracą naszych ratowników HOPR, we wszystkich sektorach, które obstawialiśmy. Służba porządkowa dokładała wszelkich starań aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom przebywającym w Brzegach. Nie było to łatwe zadanie z racji tego, że tłumy osób starały się być jak najbliżej głównego ołtarza i często sprawiały nie lada kłopot.

160730_Brzegi_WiszOrłowski (10)

Całe spotkanie z papieżem składało się z trzech głównych części: inscenizacji pt. “Droga do źródła miłosierdzia”, świadectw młodych i adoracji Najświętszego Sakramentu.

160731_Brzegi_JoannaBronka (39)

Powoli nadciągnął wieczór. Zachód słońca błysnął w oczach dwóch milionów strudzonych pielgrzymów, a służby naszego zlotu przygotowały się do nocy pełnej wyzwań i pracy.

20160730_200600

pwd. Jakub Pajkowski, phm. Asia Łuka