Szósty dzień zlotu ZHR na ŚDM – cz. 1 – PEŁNA MOBILIZACJA

Tomasz RompalskiLipiec 30, 20166min0

Umocnieni poranną Mszą św. na terenie zlotu  rozpoczęliśmy przygotowania do wymarszu służb do Brzegów. Zapowiadał się najbardziej słoneczny dzień, a my szykowaliśmy się do najdłuższej naszej służby na ŚDM. Od rana trwała mobilizacja wszystkich służb. Pierwsza swoją odprawę miała służba porządkowa.

Na zakończenie ustaleń,  rozdaniu map i przydziału obszarów działania udało nam się zatrzymać w kadrze pełen skład służby porządkowej na zlocie, dowodzony przez hm. Macieja Klimę.

160730_wyjście służby porządkowej_Magdalena Masiak_23

Chwila oczekiwania na wyjazd na służbę autobusami MPK w Krakowie, a tymczasem pod masztami flagowymi zbierają się już patrole HOPR na swój apel – pierwszy na zlocie i zarazem jedyny w prawie pełnym składzie służby medycznej zlotu (ponad 30 patroli już z samego rana wyruszyło na służbę).

160730_apel HOPR_Robert Kwiatkowski_49

„W całym mieście budzicie podziw i szacunek. Mam informacje od bardzo wielu ludzi, z bardzo wielu źródeł, że jesteście niebywale profesjonalni, niewyobrażalnie zaangażowani. Chylę przed Wami czoła.” – rozpoczął apel Komendant Zlotu, hm. Krzysztof Wójtowicz.

DSC_0366

Za rozwój służby medycznej HOPR w ZHR podziękował hm. Adamowi Niemkiewiczowi pomysłodawca i pierwszy Komendant HOPR, hm. Marek Gajdziński – „ To było 14 lat temu. Wtedy  powstał pierwszy kurs HOPR-ru, na którym było 23 ratowników. Dzisiaj widzę was ponad tysiąc. Uwierzcie mi że w najśmielszych snach nie marzyłem o takim widoku. Dziękuję za to ze tu jesteście, że się przeszkoliliście i jesteście gotowi pełnić służbę”. Komendant HOPR-u Adam otrzymał pamiątkową lilijkę z chustami z podpisami wszystkich pełniących służbę medyczną na zlocie.

DSC_0389

Za służbę HOPR na zlocie w imieniu Przewodniczącego i Naczelnictwa ZHR podziękował Sekretarz Generalny hm. Wiesław Turzański słowami „ZHR może być z Was dumny!”. Na zakończenie Komendant HOPR podziękował całemu sztabowi HOPR i wszystkim uczestniczkom służby medycznej na zlocie. Po apelu nastąpił wyjazd całej służby do Brzegów w kolumnie autokarów eskortowanych przez Policję.

Cały dzień z wolontariuszami i uczestnikami zlotu byli Naczelniczka Harcerek i Naczelnik Harcerzy, którzy po wyjeździe służb udali się z wizytą do Ryszarda, Olgi i Andrzeja.

„W 1991 roku, kiedy w Polsce odbyły się pierwsze Światowe Dni Młodzieży oraz zlot w Olsztynie, to druh Ryszard był sprawcą tego zlotu. Dla nas bardzo istotne było żeby tu być. Krzysztof Wójtowicz, komendant zlotu bardzo pragnął, by druh Ryszard rozpalił ognisko. Chytry Jastrząb, jak brzmiało jego puszczańskie miano, zmarł niedawno, stąd jesteśmy tutaj i rozpoczynamy wyprawę na jego grobie.” – opowiadał hm. Michał Sternicki.

Po wspólnej modlitwie harcerki oraz harcerze złożyli kwiaty i zostawili naszą plakietkę zlotową.

Następnie harcerki wyruszyły do podkrakowskich Krzeszowic, do domu gdzie urodziła się Olga Małkowska, a harcerze do parku Jordana, gdzie znajduje się popiersie Andrzeja Małkowskiego. Złożyli kwiaty, zapalili znicze i uhonorowali założycieli naszego ruchu harcerskiego plakietką zlotu.

„Wszystko co jest magiczne w harcerstwie zawiera się w prostych elementach, trochę w symbolach, trochę w pięknym czystym niebie, jeśli jest otoczone górami albo jeziorami, lasem. Nie kto inny jak Olga Małkowska tę prostotę w nas zaszczepiła” – druhna Naczelniczka mówiła o  początkach harcerstwa oraz miejscach związanych z Olgą.

W godzinach popołudniowych jako ostatni wyruszyli do Brzegów uczestnicy zlotu,  żeby wziąć udział w nocnym czuwaniu.

hm. Magdalena Masiak

Galeria zdjęć TUTAJ

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.