Czwarty dzień zlotu ZHR na ŚDM – Spotkanie z Ojcem Świętym na Błoniach

Tomasz Rompalski28 lipca 20164min387

Kolejny intensywny dzień Białej Służby harcerki i harcerze rozpoczęli jutrznią, katechezą oraz Mszą Świętą. Swoim świadectwem wiary podzieliła się dwójka ewangelizatorów – Arkadiusz Łodziewski i Krzysztof Stanisławski, a podczas katechezy biskup Ryszard Kasyna zachęcał do otwartości na Boże Miłosierdzie i przybliżył sylwetkę bł. Piotra Jerzego Frassatiego.

Patrole HOPR-u już przed południem wyruszyły pełnić służbę m.in w Łagiewnikach, na krakowskich dworcach i podczas wydarzeń Festiwalu Młodych.

W chwilach wolnych od służby harcerki i harcerze włączają się w program Światowych Dni Młodzieży. Reprezentantki 3 Poznańskiego Hufca Harcerek “Atlantyda” licznie wzięły dziś udział w modlitwie ze śpiewami z Taize w kościele św. Szczepana.

160728_PowitanieFranciszka_JoannaBronka_ (50)-001

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia i największym wyzwaniem dla harcerzy było zabezpieczenie medyczne i kierowanie ruchem pielgrzymów podczas spotkania z Ojcem Świętym na krakowskich Błoniach. Mimo deszczu na papieża oczekiwało blisko 600-tysięcy pielgrzymów. Służba porządkowa dbała o ich bezpieczne przemieszczanie się współpracując m.in. z policją i wojskiem. W atmosferze niezwykłej radości i entuzjazmu przebiegło powitanie papieża na Błoniach.

160728_PowitanieFranciszka_JoannaBronka_ (22)840

W rytm muzyki powiewały flagi państw ze wszystkich zakątków globu, a przemoczeni pielgrzymi mogli się rozgrzać w rytmie krakowiaka, tańców latynoamerykańskich i melodii pochodzących prosto z serca Afryki. Zaprezentowani zostali święci ze wszystkich kontynentów. Następnie odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza, do którego swoje rozważanie wygłosił papież Franciszek. Dla wszystkich pełniących Białą Służbę szczególnie mocno wybrzmiały jego słowa: „Jezus Chrystus jest tym, który potrafi obdarzyć prawdziwą pasją życia, Jezus Chrystus jest tym, który nas prowadzi do tego, byśmy nie zadowalali się byle czym i dawali to, co w nas najlepsze. Jezus Chrystus, stawia nam wyzwania”.

Po pożegnaniu papieża cześć pielgrzymów pozostała na Błoniach bawiąc się na koncertach Festiwalu Młodych. Dla harcerek i harcerzy pilnujących porządku podczas opuszczania miejsca zgromadzenia była to również okazja do poczucia radosnego ducha ŚDM i wspólnej zabawy z pielgrzymami z całego świata.

Relacja – phm. Maria Wasilewska

Galeria zdjęć TUTAJ

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.