Kpt. hm. Władysław Zawiślak Kawalerem Orderu Uśmiechu!

     21 lutego, w przeddzień Dnia Myśli Braterskiej w poważnych murach Muzeum Armii Krajowej w Krakowie pojawiło się mnóstwo dzieci z rodzicami, zuchów, harcerek, harcerzy i innych gości.     W budynku rozległy się dźwięki wesołej muzyki i harcerskiej piosenki. Można było zobaczyć kolorowe dekoracje, których głównym motywem było nakreślone dziecięcą ręką wesołe słoneczko z promieniami i harcerska lilijka.

    Okazja do tego radosnego zgromadzenia  wokół harcerskiego kominka była niezwykła. Druh harcmistrz kapitan Władysław Zawiślak na wniosek dzieci otrzymał najsłoneczniejsze z odznaczeń  – Order Uśmiechu. Ceremonia nadania Orderu, poprowadzona przez dzieci, była podniosła i radosna zarazem. Zaanonsowany przez Herolda, wprowadzony na scenę przez dzieci, nasz Druh został pasowany różą na Kawalera Orderu Uśmiechu przez Członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu  – pana Mariana Kuliga i Gretę Lemaite Disprati z Litwy. Order Uśmiechu został mu uroczyście przypięty. Wzruszony Druh Władek wypowiedział słowa przyrzeczenia : „Przyrzekam być pogodnym i dzieciom radość przynosić.”

DSC_0731

    Najtrudniejszym zadaniem było wypicie  soku z cytryn wyciśniętych przez dzieci. Podczaszy podając puchar powiedział: „W pucharze kwaśna cytryna, sprawdzimy jak sobie poczyna Kawaler Orderu Uśmiechu”. Laureat wypił sok duszkiem i szeroko się uśmiechnął. Wtedy wszyscy zgromadzeni już wiedzieli, że w pełni zasłużył na to słoneczne wyróżnienie. Na scenie pojawił się ogromny tort z żółtym słoneczkiem. Podczas jedzenia tortu wysłuchaliśmy przemówień, laudacji, wierszy i piosenek. Druh Władek także odpowiadał na pytania dzieci, które przede wszystkim chciały się dowiedzieć skąd Druh czerpie radość i pogodę ducha.

     Jeszcze przez długi czas na muzealnym dziedzińcu słychać było muzykę i piosenki. Były też: teatrzyk o życiu Druha Władka, piosenki, pokazy zdjęć, film, tańce towarzyskie, a nawet egzotyczne. Był  też wyświetlony krótki film o działalności Druha. Dla naszego Kawalera Orderu Uśmiechu  na scenie występowali: harcerze ze Szczepu „Huragan 28”,  Szczep „Słowiki”, Szczep ZHP z Marszowic, młodzież z Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 48, ze Szkoły z Sieciechowic, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, wychowankowie Druha z XXVIII Kręgu Instruktorskiego Szczepu „Huragan 28”. W przygotowaniu kominka wydatnie pomagały także wędrowniczki z 5KDW „Virga” i wędrownicy z 5 KDW „Orkan”.

DSC_0823

    Atmosfera uroczystości była wspaniała, a laureat był bardzo wzruszony i zaskoczony. Jego radosny uśmiech i podziękowania były nagrodą dla organizatorów, którzy napracowali się aby przygotować całą uroczystość. Szczególne uznanie należy się prowadzącym  całą uroczystość: phm. Aleksandrze Gaweł i phm. Pawłowi Lisowskiemu, pani Oldze Bardan, która przygotowała dekoracje i całą oprawę graficzną imprezy, phm. Marcie Dzidek – autorce tortu i restauracji Chimera, która nakarmiła wszystkich zgromadzonych oraz HOPR Okręg Małopolski za obstawę medyczną.

hm. Monika Domagała HR

Link do galerii zdjęć z ceremonii (zdj. pwd. Tomasz Rompalski HO): https://goo.gl/photos/1hdJof7XSWQhpiy48

Piosenka o Orderze Uśmiechu:
https://www.youtube.com/watch?v=ScDWBlZaUMo

Linki do materiałów prasowych:
– TVP Kraków:
http://krakow.tvp.pl/…/hm-kpt-wladyslaw-zawislak-991-kawale…
– Dziennik Polski:
http://www.dziennikpolski24.pl/…/order-usmiechu-dla-druha-…/
– Gazeta Wyborcza:
http://krakow.wyborcza.pl/…/1,44425,19659519,hm-kpt-wladysl…
– Gazeta Krakowska:
http://www.gazetakrakowska.pl/…/order-usmiechu-dla-druha-z…/
– Polskie Radio:
http://www.polskieradio.pl/5/562/Galeria/1584929/11
– Radio Kraków:
http://www.radiokrakow.pl/…/kpt-wladyslaw-zawislak-991-kaw…/
– Onet.pl:
http://wiadomosci.onet.pl/…/hm-kpt-wladyslaw-zawisla…/rf7m91
– Interia.pl:
http://fakty.interia.pl/…/wladyslaw-zawislak-z-orderem-usmi…
– Wirtualna Polska, wp.pl:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Hm-kpt-Wladyslaw-Zaw…
– lovekrakow.pl:
http://lovekrakow.pl/…/zasluzony-harcerz-nagrodzony-przez-d…
– naszemiasto.pl:
http://krakow.naszemiasto.pl/…/druh-zawislak-odznaczony-prz…
– dzieje.pl:
http://dzieje.pl/…/hm-kpt-wladyslaw-zawislak-991-kawalerem-…
– poland.us:
http://poland.us/strona,25,22696,0,order-usmiech-dla-druha-…

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger