Wiemy, że patrzysz na nas z… z GÓRY!

Barbara SobieskaGrudzień 30, 20154min496

„Duch Święty jest wiatrem – harcerze nie boją się wiatru. Duch Święty jest ogniem – harcerze kochają ogień i ogniska…” Są takie słowa, które uświadamiają, że tu i teraz to najwłaściwsze miejsce i czas. Takie słowa przeszywają dreszczem.

Trwają uroczystości pogrzebowe Ojca Jana Góry, duszpasterza Wspólnoty Lednica2000, twórcy corocznych spotkań młodzieży nad Jeziorem Lednica. Część z nas pełni służbę, pozostali mają szansę oglądać transmisje tego ważnego dla nas wydarzenia.

Kiedy pod koniec września przyjechałam do Poznania jako dumna absolwentka bydgoskiego liceum i – mimo wszystko – pełna wątpliwości studentka I roku informatyki i ekonometrii, zaczęłam szukać miejsc, które pomogą mi się zadomowić w zupełnie nowym mieście. Trochę z polecenia znajomych, a trochę gnana własnym instynktem, zaczęłam zadamawiać się w kościele oo. Dominikanów. I za każdym razem, kiedy wchodziłam na dziedziniec, kiełkowała we mnie nadzieja – „a może spotkam o. Górę?”. Była to bowiem jedna z nielicznych osób, które w Poznaniu znałam osobiście.

Rozmawiałam z nim kilka razy, najpierw w nieharcerskich okolicznościach, przeprowadzając wywiad do internetowego radia, później w ramach służby medialnej Harcerskiej Służby Lednica. Podział zadań odbywał się w czasie mojej matury i kiedy znalazłam czas i siły, żeby zadeklarować, co chcę zrobić, nie miałam już wyboru – musiałam przeprowadzić wywiad z organizatorem Lednicy. Pamiętam, jak przejęta dzwoniłam do klasztoru i umawiałam się na spotkanie. Jak zdobywałam prywatny numer o. Góry, bo – jak to miał w zwyczaju – ciągle był w biegu, więc w swojej klasztornej celi był nieosiągalny. I jak przyjaźnie przyjął ekipę służby medialnej – chociaż nasza rozmowa ledwo mieściła się w napiętym planie dnia dominikanina, On sprawiał wrażenie, jakby mógł z nami rozmawiać przez kilka godzin.

Ojciec Góra

21 grudnia kilka minut po 20:00 po raz pierwszy poczułam, że straciłam kogoś bliskiego. Kogoś, od kogo słyszeliśmy ojcowskie stwierdzenie, że nas kocha. Kogoś, kto był gwarancją – bo coś dzięki niemu było niezmienne. Odszedł po czytaniu z Pieśni nad Pieśniami: „Cicho! Ukochany mój! Oto on! Oto nadchodzi!”

Ojcze Janie, będziemy za Tobą tęsknić! Wiemy, że patrzysz na nas z… z GÓRY! W maju mówiłeś, że „mamy cztery podstawowe wartości: jest to Prawda – służą jej naukowcy, Piękno, którym zajmują się artyści, Dobro, któremu służą bohaterowie i Świętość, której przykładem są święci. Służba tym wartościom powinna być także dumą harcerzy.” Pomagaj nam utrzymać te wartości. Ale nawet jeśli kiedyś zapomnimy – Ty nie zapomnij o nas w swoich modlitwach.

sam. Zuzanna Olszewska