2. biwak SKOLE III

ZHRZHRGrudzień 14, 20155min435

Już w piątek (20.11.2015) rozpoczęliśmy bardzo aktywnie, pod krakowską „Ostrą Bramą”. Zajęcia poprowadził dla nas szczepowy Szarej Siódemki phm. Michał Musiał HR – oczywiście nie zabrakło na nich słodyczy, które wszystkim nam poprawiły humor.

SKOLE III

Zajęcia dotyczyły planowania obozu i jego organizacji. Jednym z naszych zadań było zaplanowanie rozmieszczenia obozu na mapie terenu. Na zajęciach panowała super atmosfera, a z druhem szczepowym zdążyliśmy również powspominać i poopowiadać sobie najciekawsze historie obozowe. Kolejne zajęcia obejmowały zagadnienia związane z obliczem ideowym ZHR. Temat, pomimo swojego niebanalnego charakteru, został nam jasno, zrozumiale, a do tego ciekawie przekazany poprzez hm. Radosława Kurka HR. Wszyscy w dobrym nastawieniu przed czekającym na nas dniem kolejnym udaliśmy się do domów na spoczynek.

Kolejnego dnia rozpoczęliśmy o 8.00 rano, a przywitał nas phm. Szymon Pyzik HR na zajęciach o finansowej stronie okręgu. O godzinie 10 wzięliśmy udział w konferencji zorganizowanej przez Radę Miasta Krakowa z okazji 35-lecia powstania KIHAM. Zaraz po niej udaliśmy się do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, gdzie dołączył do nas kurs Podharcmistrzyń z Małopolskiej Chorągwi Harcerek i, by dowiedzieć się jak od strony technicznej działa ośrodek, zostaliśmy po nim oprowadzeni. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem jak sprawnie oraz bez zarzutu, pomimo ogromu pracy, całość funkcjonuje i zaskakuje w każdym możliwym aspekcie. Opiekę, którą zapewnia bezdomnym ośrodek powinien każdy z nas doceniać, ponieważ ciężko wyobrazić sobie jak to jest być bezdomnym, a jeszcze ciężej proces powrotu do normalnego życia.

Około godziny 14.00 udaliśmy się na obiad  i zajęcia dotyczące podejścia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej do 6-latków w szkołach podstawowych. Czy ZHR powinien zmieniać metodę, by dostosować się do szkół? Czy może dzieci powinny stawać się zuchami dopiero w II klasie? Na to oczywiście nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi, natomiast należy znaleźć złoty środek. Podczas dyskusji każdy z nas zastanowił się i wypowiedział, by wspólnie określić pewien kompromis. Po zajęciach razem z Bratnim Kursem udaliśmy się do Teatru Odwróconego na przedstawienie pt: „Noc Listopadowa”. Oczywiście dzień nie zakończył się teatrem, a wspólną, uroczystą kolacją, którą przygotowaliśmy razem z Kursem Podharcmistrzyń. Po tak udanym wieczorze, w oczekiwaniu na kolejny emocjonujący dzień udaliśmy się na spoczynek.

W niedzielę, ostatni dzień biwaku, rozpoczęliśmy zajęcia o godzinie 8.00 rano. Poprowadził je dla nas phm. Iwo Wroński HR. Bardzo ciekawe warsztaty z prowadzenia zajęć na kursach poprowadził hm. Robert Kawałko HR. Zajęcia były przeprowadzone dokładnie w taki sposób, w jaki powinny wyglądać, by słuchacze dużo z nich zapamiętali, ale też byli zaciekawieni i dobrze się bawili. Równie ważne zajęcia odbyły się pod czujnym okiem naszego komendanta Kursu – hm. Marcina Dorosza HR na temat organizowania szkoleń dla drużynowych. Na koniec, wybraliśmy się na uroczystą mszę za Orlęta Lwowskie w kościele Mariackim, gdzie każdy z nas przeczytał fragment modlitwy wiernych.

Niewątpliwie biwak dał nam siłę i motywację do działania na kolejny miesiąc, oby następny był równie ciekawy i aktywny. Szczerze mogę powiedzieć, że podobał mi się ten weekend, zwłaszcza spędzenie go z innymi harcerzami, instruktorami.

relacja: pwd. Maksymilian Wojczuk HO