Akcja Paczka 2015

ZHRGrudzień 12, 20154min0

Bez czego trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia? Większość Polaków odpowie, że bez śniegu, karpia, prezentów, czy ogromnych kolejek w sklepach. Gdy jednak podobne pytanie zadamy harcerzom ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej część z nich odpowie – bez „Akcji Paczka”.

1000604_655322017846096_502494750_n

Akcja Paczka to jedyna tego rodzaju pomoc przedświąteczna, która ma za zadanie przede wszystkim przypomnieć Polakom mieszkającym w Polsce o ich rodakach, którzy ze względu na burzliwe dzieje naszego narodu bez swojej zgody znaleźli się poza granicami kraju oraz tym właśnie opuszczonym przez kraj rodakom pokazać, że Polska wciąż o nich pamięta. Harcerze mają ze sobą paczki świąteczne, ale nie tylko na paczki czekają Polacy na Ukrainie i Białorusi, ale na polskich harcerzy w polskich mundurach, którzy co roku osobiście składają im życzenia w języku polskim. I to jest w Akcji Paczka najważniejsze – pamięć i spotkanie.

Spotkania w polskich domach na Kresach na długo pozostają w pamięci. Kto raz odwiedził taki biedny polski dom na Wschodzie, po prostu musi tam wrócić za rok. Ciężko opisać radość i ogromne wzruszenie odwiedzanych osób na widok młodzieży z Polski. Nie ma pośpiechu, ani ułożonych wcześniej formułek. Są za to życzenia świąteczne, płynące prosto z młodych  serc,  wspólne śpiewanie polskich kolęd, razem wypita gorąca herbata w zimny zimowy dzień i szczere łzy na widok biedy i chorób najczęściej starszych już osób. Harcerze chodzą od domu do domu, niczym kolędnicy i w każdym z nich razem z paczką pozostawiają dobre, polskie słowo, budując tym samym nie tylko więź z narodem polskim, ale i pozytywny wizerunek naszego kraju.

Jak ważny jest ten projekt najlepiej wiedzą jego odbiorcy. Polacy mieszkający na białoruskiej wsi pod granicą z Polską zapytani przez harcerzy podczas Akcji Paczka, co im potrzeba, co im przywieźć, co dla nich zrobić, bez namysłu odpowiedzieli: „Przyjedźcie, posiedźcie i porozmawiajcie z nami – tylko zostańcie dłużej…”.

Także i w tym roku harcerze z całej Polski wezmą udział w Akcji Paczka.

Kontakt do koordynatorów akcji:

Okręg Półnono-Zachodni – phm. Aleksandra Królak (ale.krolak[at]gmail.com)

Okręg Lubelski – phm. Maciej Strug (maciekstrug[at]gmail.com)

Okreg Mazowiecki – Mikołaj Sochaj (mikolajsochaj[at]gmail.com), Tomasz Mileszyk (tomekmileszyk[at]gmail.com, Albert Dyna (albert.dyna[at]gmail.com), Paweł Joński (pawel.jonski[at]zhr.pl), Marcin Floriańczyk (marcinflorianczyk[at]gmail.com).