Piknik Patriotyczny w Manufakturze, czyli Łodzianie świętują Niepodległość

ZHR13 listopada 20153min498

11 listopada w łódzkiej Manufakturze odbył się Piknik Patriotyczny, którego współorganizatorami byli harcerki i harcerze z Okręgu Łódzkiego ZHR. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć po. jazdy służb mundurowych, wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne oraz obejrzeć ciekawe pokazy dynamiczne.  Jak co roku, główną atrakcją był uroczysty wjazd marszałka Józefa Piłsudskiego.

Już od godziny 11:00 Łodzianie tłumnie przybywali na rynek manufaktury, by uczestniczyć w pikniku. Na scenie pojawiły się dzieci, które zagrały na flażoletach, drugi zespół zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych. Główną atrakcją tej części był przemarsz i koncert zespołu „Pipes and Drums”, który zagrał piosenki na tradycyjnych szkockich dudach i bębnach.

O godzinie 13:30, po uroczystych obchodach w Archikatedrze Łódzkiej, uroczyście wjechał na swojej bryczce marszałek Józef Piłsudski, który przywitał uczestników pikniku i tym samym otworzył oficjalnie imprezę. Następnie odbyło się przywitanie Łodzian przez panią wojewodę i marszałka województwa Łódzkiego.

W następnej części odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych. Największą uwagę przykuł występ japońskiej grupy „Kamui”, która zaprezentowała balet miecza. Jest to bardzo efektowna sztuka walki na miecze, którą możemy zaobserwować m.in. w filmie „Kill Bill”. Były również pokazy szermiercze, oraz akcja zatrzymania wozu i odbicia zakładników.

Ostatnim elementem pikniku były IV Śpiewanki Patriotyczne. Uczestnicy wraz zespołem złożonym z harcerek i harcerzy ZHR oraz przyjaciół wspólnie wykonywali pieśni patriotyczne. W śpiewankach ogólnie wzięło udział około 500 osób oraz cieszyły się tak dużym powodzeniem, że zespół zaśpiewał bis.

Cały piknik zakończył się bardzo hucznie i radośnie – pokazem sztucznych ogni.

Łódzcy harcerze ZHR wystawili swoje stoisko, w którym dzieci brały udział w krótkiej grze, kolorowały obrazki oraz mogły wykonać swój własny pin. Zwiedzający mieli okazję również zobaczyć, jak zmieniało się umundurowanie harcerzy na przestrzeni lat.

Relacja: Grzegorz Bielwski

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger