"Pożegnanie Ryszarda" – relacja i zdjęcia z pogrzebu śp. Harcmistrza Ryszarda Wcisło.

W środę 28.10.2015 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie cały harcerski świat pożegnał legendarnego hm. Ryszarda Wcisło – Chytrego Jastrzębia. Chociaż od miesiąca chorował, nikt nie wierzył, że choroba pokona niezłomnego Druha i już nie zobaczymy jego ruchliwej sylwetki i filuternego uśmiechu.

Jeszcze we wrześniu był obecny na Złazie Szarych Szeregów na Lubogoszczy, jak zwykle energiczny, radosny, z zaangażowaniem uczestniczył w zajęciach z młodzieżą. Z tego właśnie Złazu pochodzi ostatnie zdjęcie Druha Ryszarda, które w czarno-białej wersji widzieli już chyba wszyscy.

DSC_2472a

Dlatego zdumieni, zszokowani i pogrążeni w głębokiej żałobie przybyliśmy tłumnie na cmentarz Rakowicki by pożegnać człowieka – legendę – hm. Ryszarda Wcisło. Przed mszą św. podsekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wręczył żonie Druha Ryszarda, przyznany mu pośmiertnie przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Odczytano także list od biskupa Kazimierza Górnego, w którym zapewniał o wielkim szacunku jakim darzył Zmarłego oraz obiecywał modlitwę. Mszę św. koncelebrowali prawie wszyscy obecni i byli kapelani Okręgu Małopolskiego ZHR. We wzruszającej homilii, łamiącym się głosem – przyjaciel Druha Ryszarda – ojciec Dominik Orczykowski powiedział między innymi: „Rysiu, przepraszam, Druhu Ryszardzie, będę się do Ciebie modlił w dniu Wszystkich Świętych”.

Po mszy świętej trumna, na której leżała żółta chusta z biało-czerwoną szachownicą, wyruszyła na miejsce spoczynku poprzez szpaler pocztów sztandarowych przybyłych z całej Polski, a także z zagranicy.

DSC_2450a

Na pogrzeb przybyli Przewodnicząca ZHR wraz z Naczelnictwem, obecni i byli Naczelnicy Harcerzy, władze Okręgu Małopolskiego, Komendant i Komendantka Chorągwi Małopolskich. Cały harcerski Kraków. Przybyli instruktorzy z Warszawy, Łodzi, Pionek, Kluczborka, Zakopanego, Nowego Targu, ze Lwowa i z wielu innych miejsc. Wiele dawno nie widzianych osób spotkało się przy grobie śp. Ryszarda. Wszyscy przybyli nie z obowiązku ale z wielkiej potrzeby serca.

Nad grobem wiele osób zabrało głos i słuchacze ukradkiem ocierali łzy. Przemówił między innymi hm. Kazimierz Wiatr – senator RP, który wspominał pierwsze spotkanie z Druhem Ryszardem i jego niezłomność w realizowaniu idei służby Bogu, Polsce i bliźnim mimo prześladowań jakich doświadczył. Mówił, że łatwo jest być bohaterem w czasie wojny ale Druh Ryszard był bohaterem czasu pokoju.

DSC_2553a

W przemówieniu Przewodniczącej ZHR hm. Ewy Borkowskiej – Pastwy pojawił się motyw punktu odniesienia. To do Krakowa, do druha Ryszarda, udawali się reformatorzy harcerstwa, którzy szukali prawdziwej pracy harcerskiej, na której można się było wzorować.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – hm. Bogusław Kośmider przypomniał, że Druh Ryszard był bardzo szanowanym obywatelem Miasta Krakowa i swoją działalnością wychowawczą, patriotyczną i zawodową jako architekt przysłużył się bardzo Krakowowi.

Przemawiał również kpt. hm. Władysław Zawiślak – komendant oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, który mówił ze wzruszeniem , że miał nadzieję, że Druh Ryszard jeszcze przez wiele lat będzie przekazywał młodzieży ideę miłości Ojczyzny i realizował szaroszeregowe hasło „Pojutrze”.

Druha Ryszarda żegnał także hm. Marek Jędrzejowski – Komendant Kręgu Czarnego Dębu, do którego należał hm. Ryszard Wcisło Chytry Jastrząb. Opowiedział on o życiu Druha Ryszarda, o jego rodzinie, żonie, córce, wnukach i prawnukach. Przypomniał o tym, że był On bardzo zdolnym architektem ale świadomie zrezygnował z wielu profitów jakie niósł ten zawód, gdyż poświęcił się idei harcerskiej i tym żył.

Ponownie zabrał głos Ojciec hm. Dominik Orczykowski OFMCap, który emocjonalnie wołał między innymi: „Druhu Ryszardzie, odszedłeś i zostałem sam, za chwilę się rozbeczę ale wiem, że jesteś wśród świętych i czuwasz nad namiz góry”

DSC_2347a

Druha Ryszarda pożegnał także szef Koła Przyjaciół Harcerstwa przy 19 KLD – pan Wojciech Adamusik. Najbardziej wzruszający moment nastąpił gdy padły słowa: „do hymnu Dziewiętnastki”. Wtedy to na całym cmentarzu rozległ się śpiew setek zebranych osób. Oprócz umundurowanych harcerzy z żółtą chustą z biało- czerwoną szachownicą śpiewało wiele osób w cywilnych ubraniach, w starszym i dojrzałym wieku. Niektórzy mieli chusty zawiązane na wierzchnich ubraniach.

Głos zabrał szczepowy Szczepu 19 Krakowskich Drużyn Lotniczych phm. Grzegorz Noga. To właśnie harcerze z „19” zostali najbardziej osieroceni stratą Druha Ryszarda. Jeszcze niedawno energicznie biegał po peronie kolejowym odprowadzając harcerzy jadących na obóz. Każdego z nich przyjmował do szczepu, wprowadzał w tajniki harcerstwa. Razem z nimi, jak opowiadał druh szczepowy, budował pionierkę, sprzątał w namiocie, składał koc i ścielił łóżko. Jeszcze miał wiele planów, chciał odwiedzić zimowisko i jeszcze pojeździć z harcerzami na nartach.

Na końcu zabrała głos córka Druha Ryszarda – Monika, która w imieniu całej rodziny dziękowała wszystkich za przybycie. Uroczystości na cmentarzu zakończył przemarsz wszystkich kilkudziesięciu pocztów sztandarowych przy dźwiękach werbli oraz pożegnanie w kręgu.

Dla hm. Ryszarda Wcisło – hm. Monika Domagała.

Zdjęcia z pogrzebu (fot. Tomek Rompalski):

TVP Kraków: link do relacji, która ukazała się w Kronice TVP Kraków w środę 28.10 o godzinie 21.45. (materiał wideo: 07:45 – 08:30).

TVP Kraków Ryszard Wcisło

Pozostałe artykuły i wspomnienia:

wPolityce.pl:

Dziennik Polski: