Obóz szkoleniowy Małopolskich Harcerzy

ZHR4 września 20153min0

W dniach 14-30 sierpnia w pobliżu miejscowości Jamna w powiecie tarnowskim odbył się obóz szkoleniowy Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR. Odbywały się tam dwa kursy przewodnikowskie: „Żar” – dla przyszłych drużynowych harcerskich oraz „Narodziny dzielności” – dla przyszłych wodzów gromad zuchów.

Oba te kursy miały na celu wyszkolenie instruktorów Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zarówno z Małopolski, jak i z innych województw: na przykład z Wielkopolski bądź z Dolnego Śląska.

W „Narodzinach Dzielności” brało udział 13 kursantów oraz 4 osoby kadry pod dowództwem komendanta phm. Michała Krudysza HR. Uczestnicy kursu mieli okazję poznać w trakcie zajęć prowadzonych przez instruktorów z całej Polski wiele aspektów prowadzenia gromady zuchów, a także uczyli się wielu innych umiejętności potrzebnych instruktorowi ZHR. W trakcie 16 dni odbyło się około 40 zajęć o różnej tematyce. Jednym z zadań kursowych było zorganizowanie „zielonego przedszkola” dla dzieci z pobliskich wsi i miasta Zakliczyn. Nieoceniona była w tym pomoc burmistrza miasta Zakliczyn, który zorganizował transport dla uczestników oraz zakupił jedzenie na ognisko. „Zielone przedszkole” było jednocześnie zaciągiem dla dzieci z okolicy w celu pozyskania ich do gromady zakładanej przez jednego z kursantów. Uczestnicy mieli okazję spotkać Szeryfa z Nottingham, Małego Johna, a także pomóc Robin Hood’owi odzyskać jego kapelusz. Zajęcia zostały zakończone ogniskiem z kiełbaskami, przy którym można było usłyszeć, jak dzieci z wielkim entuzjazmem opowiadają sobie o przeżyciach z przygody. Zadowolenie rodziców oraz dzieci z przeżytego przedpołudnia było najlepszą oznaką tego, że akcja przebiegła znakomicie.

Wśród instruktorów, których mogliśmy gościć na kursie był Naczelnik Organizacji Harcerzy ZHR – hm. Robert Kowalski HR, a także senator hm. Kazimierz Wiatr HR. Druh Naczelnik poprowadził dla nas zajęcia podczas jednego z wieczornych ognisk w temacie pracy nad sobą, a hm. Kazimierz Wiatr opowiadał kursantom o tożsamości ZHR.

Kurs „Narodziny Dzielności” zakończył się pomyślnie dla kursantów. Dwunastu z trzynastu uczestników otrzymało patent ukończenia kursu przewodnikowskiego dla wodzów zuchów, a jeden otrzymał dodatkowe zadanie, które musi wykonać by otrzymać patent. Trzydziestego sierpnia uczestnicy kursu wrócili do domu ze zdobytą skórką zuchmistrzowską oraz z energią i zapałem do pracy w gromadach zuchów.

relacja: ćw. Krzysztof Pale