Nowa siedziba ZHR w Bydgoszczy

ZHR4 września 20155min1578

W dniu 1 września 2015 roku – w obecności m.in. Ministra Spraw Wewnętrznych Pani Teresy Piotrowskiej, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego – odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Bydgoszczy przy u. Terasy 2.

ZHR_BYDGOSZCZ_007

Nowa siedziba Bydgoskiego Hufca Harcerek oraz Bydgoskiego Hufca Harcerzy ZHR usytuowana jest na działce położonej wzdłuż jednego z dwóch głównych ciągów pieszych prowadzących ze Starówki na Szwederowo. Obszar ten znajduje się u podnóża tzw. górnego tarasu Bydgoszczy i porośnięty jest zielenią, pośród której znajdują się budynki pochodzące głównie z końca XIX wieku.

ZHR_BYDGOSZCZ_001

Jedną z takich kamieniczek, będącą w bardzo złym stanie technicznym i wymagającą kapitalnego remontu, władze miasta Bydgoszczy przekazały na własność bydgoskich harcerek i harcerzy z ZHR. Jednocześnie Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeznaczył środki na wykonanie rewitalizacji tego obiektu. Okręg Kujawsko-Pomorski pozyskał także dotacje z Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, a także od prywatnych darczyńców.

ZHR_BYDGOSZCZ_011

Dzięki temu wsparciu wykonane zostały szeroko zakrojone prace budowlane (m.in. zmiana konstrukcji stropów, dachu, klatek schodowych, roboty ziemne, ocieplenie budynku, prace wykończeniowe), które doprowadziły do gruntownego odnowienia zewnętrznego wyglądu całego budynku. Pozwoliły także na zakończenie remontu wewnętrznego dwóch podstawowych kondygnacji (przyziemia i parteru) tego obiektu. Zlokalizowano tam m.in. niewielką salkę kinowo-konferencyjną, harcerskie pomieszczenie biurowe oraz harcówki dla harcerek i harcerzy, co pozwoli na prowadzenie pracy wychowawczej w godnych warunkach. Po pozyskaniu brakujących funduszy przewidziane jest jeszcze: wykonanie remontu piętra, gdzie ma powstać młodzieżowy hostel na około 30 osób oraz zagospodarowanie podwórka do prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu i projekcji filmowych kina letniego.

Warto podkreślić, że w budynku – obecnej siedzibie ZHR – mieszkał na przełomie XIX i XX wieku Julian Prejs – dziennikarz i działacz społeczny walczący o polskość regionu kujawsko-pomorskiego, związany zarówno z Bydgoszczą, Toruniem, jak i Chełmżą. W trakcie remontu elewacji przygotowano specjalne miejsce, gdzie została ponownie zainstalowana historyczna tablica pamiątkowa poświęcona tej postaci.

Uroczystość została poprzedzona harcerską grą miejską przeprowadzona wspólnie przez hufiec harcerek o hufiec harcerzy oraz apelem i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Prezydenta Leona Barciszewskiego, zamordowanego przez hitlerowców w roku 1939 – w trakcie którego została przypomniana 76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

O wydarzeniu można przeczytać na stronach:

www.bydgoszcz.pl

www.bydgoszcz.gazeta.pl

www.bydgoszcz24.pl

www.bydgoszcz.tvp.pl

www.radiopik.pl

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.