ZHR na Centralnych obchodach Święta Marynarki Wojennej RP w Świnoujściu

Centralne obchody Święta Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej, w tym roku przypadły Świnoujściu. To duże wyróżnienie dla naszego miasta, które znane jest ze ścisłej współpracy z marynarką ale przede wszystkim wyraz uznania dla świnoujskiego garnizonu. Po raz ostatni obchody święta MW w Świnoujściu, podobnej oprawie odbywały się w 1979 roku.
Obchody rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Chrystusa Króla. Nabożeństwu przewodniczył biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w którym brała udział delegacja ZHR. Następnie oficjalni goście, pododdziały uczestniczące w uroczystości oraz setki mieszkańców zgromadzili się na Placu Słowiańskim gdzie odbyła się najważniejsza część obchodów święta brała w niej udział delegacja harcerek i harcerzy z Świnoujskiego ZHR.

unnamed (2) unnamed (3)

O randze święta mogą świadczyć oficjalni goście. Dowództwo Marynarki Wojennej zaprosiło z tej okazji do Świnoujścia. W niedzielę odwiedzili z tej okazji nasze miasto m.in. admirał Stanisław Zarychta (dowódca Centrum Operacji Morskich i Komponentu Morskiego), Inspektor Marynarki Wojennej – kontradmirał Marian Ambroziak, Inspektor Wojsk Specjalnych Dowództwa Głównego Rodzaju Sił Zbrojnych gen. Dyw. Piotr Patalong i wielu innych wysokich rangą oficerów. Obecne były władze miasta i regionu oraz posłanka na Sejm R.P. Ewa Żmuda- Trzebiatowska.
Organizatorzy uroczystości nie zapomnieli o tradycyjnym oddaniu hołdu tym, którzy poświęcili swe życie służąc idei niepodległości Rzeczpospolitej. Pod pomnikiem Bohaterom Walk o Niepodległość złożono kwiaty i wiązanki. I w tym wątku nie zabrakło harcerzy ZHR.

Warto wspomnieć że harcerze w Świnoujściu mają długie tradycje związane z Marynarką Wojenną w Świnoujściu. Pierwsze drużyny powstały 1946 roku już od samego początku mają związek z miejscowym garnizonem biorąc udział w biegu przełajowym z marynarzami polskimi i radzieckimi które wygrali. 1965 roku m.in. z inicjatywy garnizonu Świnoujście III Szczep Harcerski „Słowianie” otrzymuje sztandar, przez lata zaś żołnierze zasilali szeregi instruktorów harcerskich. Obecnie 8. Flotylla Obrony Wybrzeża była obecna przy nadaniu szczepowi nowego sztandaru w ZHR, harcerze pełnią służbę w kaplicy wojskowej w postaci m.in. ministrantów, jak również wspierają wojsko w działaniach wychowawczych i patriotycznych.

Foto: eswinoujscie.pl
Tekst: hm. Przemysław Chabros