Setne urodziny na prawym brzegu Wisły

ZHRCzerwiec 2, 201510min0

W dniach 29-31 maja odbyły się uroczystości 100-lecia 22 Szczepu WATRA z Grochowa i 20-lecia Szczepu WATRA z Zalesia Górnego. W wydarzeniu wzięło udział prawie 400 harcerek, harcerzy i zaproszonych gości. W jubileuszu uczestniczyli także przedstawiciele drużyn należących do Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej oraz wychowankowie, rodziny i przyjaciele świętujących jednostek.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek (29 maja) w Parku Skaryszewskim. Pierwszym punktem programu było tradycyjne ognisko harcerskie. W sobotę (30 maja), na terenie Pragi-Południe, odbył się Rajd Tradycji, podczas którego zuchy, harcerki i harcerze poznawali historię obu szczepów WATRA.

Głównymi punktami obchodów był uroczysty apel na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie oraz wyjątkowa defilada z udziałem prawie 400 osób.

Wspólny krag harcerski przy Pałacu pod Blachą

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli między innymi członkowie Komitetu Honorowego obchodów 100-lecia Harcerstwa na Grochowie: Pan Tomasz Kucharski – Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe wraz z Naczelnikiem Wydziału Kultury Panem Michałem Wieremiejczykiem, Pani Izabela Pielat-Świerczyńska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 60 w Warszawie, Pani Małgorzata Wiaderna – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 255 w Warszawie, Pan Paweł Lech – radny m.st. Warszawy i w roli gospodarza uroczystości hm. prof. dr hab. Grzegorz Nowik – wicedyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wśród gości uroczystości obecna była również Prezes Fundacji Harcerstwa Drugiego Stulecia – hm. Monika Figiel wraz z przedstawicielami fundacji.

zdjecie 11

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie na dziedziniec Zamku Królewskiego sztandarów 22 Szczepu WATRA im. hm. Kazimierza Skorupki oraz repliki konspiracyjnego sztandaru tego środowiska – sztandaru drużyny Praga PR-400 BS hufca Grochów (Bloku Bazyliki) późniejszego plutonu AK 605A (oryginalny sztandar odnaleziony w 1983 roku, w 40. rocznicę jego poświęcenia 15.08.1943 r., znajduje się obecnie na Jasnej Górze w Częstochowie).

Przyrzeczenie harcerskie na wręczony przed chwila sztandar, składają harcerze szczepu WATRA z Zalesia Górnego

Podczas apelu harcerskiego meldunek wszystkich zebranych środowisk harcerskich przyjęła Przewodnicząca ZHR – hm. Ewa Borkowska-Pastwa w asyście Naczelnika Harcerzy ZHR hm. Roberta Kowalskiego i Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy – hm. Marka Gajdzińskiego. Razem z nim obecni na uroczystości byli przedstawiciele Naczelnictwa, hufcowe i hufcowi hufców ZHR, na terenie których działają drużyny oraz delegacja hufca ZHP Praga-Południe i zaprzyjaźnionych środowisk harcerskich.

DSC_1207

Na dziedzińcu Zamku Królewskiego, w 20. rocznicę istnienia środowiska, nadano sztandar  Szczepowi WATRA z Zalesia Górnego.

Rodzice chrzestni – hm. Danuta Kroc (wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej w Zalesiu Górnym) i dh. prof. Jan Ebert (harcerz Szarych Szeregów, żołnierz AK i Powstaniec Warszawski, dziadek siedmiorga harcerek i harcerzy Szczepu WATRA w Zalesiu Górnym) przekazali sztandar na ręce Komendanta Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR hm. Marka Gajdzińskiego.

zdjecie 8

Komendant Chorągwi wręczył sztandar założycielowi środowiska harcerskiego w Zalesiu Górnym, pierwszemu szczepowemu – prof. hm. Grzegorzowi Nowikowi, z rąk którego odebrały go poczty sztandarowe harcerzy i zaprezentowały zebranym na dziedzińcu gościom.

Uroczystość nawiązywała w swojej symbolice do uroczystości, która odbyła się w tym samym miejscu 27 maja 1984 roku, kiedy to wręczano sztandar 22 Szczepowi Watra im. hm. Kazimierza Skorupki – bratniemu środowisku, z którego wyrosły tradycje Szczepu WATRA w Zalesiu Górnym.

Obecni drużynowi obu szczepów złożyli ślubowania instruktorskie na sztandary. Następnie młode harcerki i harcerze z Zalesia złożyli Przyrzeczenie Harcerskie (po raz pierwszy na nowo nadany szczepowi sztandar).

Defilada ulicami Starego Miasta – na czele komendant 22 Szczepu Watra ze sztandarami

P wręczeniu nagród za Rajd Tradycji, z dziedzińca Zamku Królewskiego, ruszyła defilada harcerska, która przy dźwięku werbli przeszła ulicami Starego Miasta. Po oddaniu honorów zebranym gościom i władzom harcerskim, przy trybunie honorowej pod kolumną Zygmunta, harcerze przeszli na plac przy Pałacu pod Blachą, gdzie razem z gośćmi zawiązali krąg harcerski.

Następnie drużyny harcerskie, wraz z rodziną hm. Kazimierza Skorupki, złożyły kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki (brata patrona) przy Katerze św. Floriana na Pradze.

Wychowankowie i przyjaciele 22 szczepu WATRA zebrali się wieczorem w Muzeum Warszawskiej Pragi na Spotkaniu Pokoleń, gdzie wspólnie oglądali zdjęcia, wspominali i śpiewali harcerskie piosenki.

Przygtowania do wspólnego zdjęcia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w trakcie których spadł nagły deszcz

Uroczystości zakończyła niedzielna msza święta w Kościele MB Zwycięskiej na Kamionku i apel pod tablicą gen. Jakuba Jasińskiego – miejscu pierwszej zbiórki drużyny 100 lat temu.

Rada 22 Szczepu WATRA i Koło Przyjaciół Harcerstwa działające przy szczepie serdecznie zapraszają do udziału w kolejnych wydarzeniach obchodów 100-lecia Harcerstwa na Grochowie – szczegóły w broszurze.

Zdjęcia: hm. Tomasz Sikorski, Jacek Płuciennik

www.fb.com/100lecieWatra