Relacja ze zbiórki i biwaku kursu podharcmistrzowskiego SKOLE II

Kraków 17-18 kwietnia i Tarnów 30 kwietnia – 3 maja 2015r.
Kurs trwa, więc przyszedł czas na kolejne relacje z naszych kursowych zmagań. Pierwszy wymieniony w tytule weekend spędziliśmy w Krakowie, który w głównej mierze skupił się na tematyce szkoleń. Zajęcia prowadzili znów wyjątkowi ludzie, których jak najbardziej możemy traktować jako autorytety, na pewno pod kątem jakim być instruktorem. Pierwszego dnia spotkaliśmy się przed siedzibą Cyfronetu. Tam przywitała nas niezwykła osoba: naukowiec, profesor informatyki, Senator Rzeczypospolitej Polskiej – harcmistrz Kazimierz Wiatr. Zostaliśmy zaproszeni do firmy na małe zwiedzanie i podziwianie Jego wynalazków! Dzięki temu, że na naszych mundurach znajduje się lilijka instruktorska, mieliśmy zaszczyt wejść do pomieszczeń, w których mało kto może przebywać. Znajdują się tam jedne z najszybszych i najbardziej wydajnych komputerów w Europie, m.in. Zeus, bo tak nazywa się jeden z najlepszych komputerów stworzonych dzięki wysiłkowi druha Kazimierza. Jednak do miejsca, gdzie znajdywał się Prometeusz (najnowszy i jeszcze nowocześniejszy komputer) już nie weszliśmy 🙂 ale to nic, bo profesor Kazimierz opowiedział nam na wspaniałą opowieść. Słuchaliśmy tego z ogromnym zdumieniem, ponieważ Druh mówił o sukcesach jego i zespołu nie tylko w skali krajowej, lecz światowej! Następnie, opowiedział nam o tym, jak rozumie harcerstwo dziś, jakie są dla niego największe zagrożenia i o czym bezwzględnie musimy pamięta. Druh odniósł się też do bardzo ważnej kwestii – aby harcerstwo nie było apolityczne i aby nasze Władze nie bały się zabierać głosu wtedy gdy są naruszane ideały harcerskie! Po spotkaniu pełnym wrażeń oraz ważnych treści rozeszliśmy się do domów.

unnamedunnamed1
Następnego dnia, spotkaliśmy się na ul. Smoleńsk 6. Znajduje się tam niezwykłe miejsce, które odmieniło moje patrzenie na sprawy ludzi, którym się nie powiodło w życiu. Swoją siedzibę ma tam Dzieło Pomocy Świętego Ojca Pio. To niezwykłe miejsce jest tworzone przez pracowników i setki wolontariuszy, którzy na co dzień pomagają ludziom bezdomnym lub tym, którzy są tym zagrożeni. Pani Justyna, która oprowadziła nas po ośrodku, pokazała nam wszystkie pomieszczenia zaczynając od łaźni, poprzez jadalnie, kończąc na gabinetach lekarskich, wspomniała o tym, że Dzieło pomaga ponad 75% bezdomnych mieszkańców Krakowa – to kilkaset osób.
Tego dnia kolejne zajęcia dotyczyły tworzenia kursów i Szkoły Instruktorskiej, na których z druhem Piotrem Popławskim, zastanawialiśmy się nad programem szkoleniowym oraz nad tym, jak dobrze i porządnie szkolić harcerzy. Pytanie, które najbardziej utkwiło mi w głowie to: Czego w dzisiejszych czasach chcemy tych ludzi nauczyć, w dzisiejszych realiach i problemach młodych ludzi? Musimy, jak to powiedział Druh, „szybciej trybić”, bo nieraz nasz program jest już nieaktualny, więc musimy nadążyć za tym, co dzieje się na świecie i dotykać teraźniejszych problemów. Kolejne zajęcia prowadził phm. Jarosław Kuczaj, który przekazał nam wiele wątków, otworzył nasze umysły oraz pobudził wyobraźnie na temat Szkoły Zastępowych. Po zajęciach Jarka, niektórzy wskoczyli na rowery, a niektórzy biegiem udali się do wyznaczonych miejsc, do których skierował nas druh Komendant. Mieliśmy znaleźć wiadomość, ja osobiście w kasie na Dworcu Głównym na hasło: “Poproszę bilet dla Andrzeja Małkowskiego” otrzymałem białą kopertę. W środku znalazłem krzyżówkę, która była turbo trudna. Był to wstęp do następnego tematu zajęć, który został nam zaprezentowany przez hm. Marcina Dorosza. Przekazał nam, jak przygotować się do kursu jako kadra, w jaki sposób przygotować wykładowców oraz w jaki sposób działać na kursie by był on efektywny i realizował założone cele.
Następnie, po przepysznym obiedzie, który zjedliśmy w jadłodajni sióstr Felicjanek, ponownie odwiedził nas hm. Piotr Popławski. Dh Piotr przypomniał nam o bardzo ważnej sprawie, która często jest pomijana. A mianowicie, abyśmy przy przygotowywaniu zajęć, nawet tych najprostszych, nie zapominali o zaplanowaniu ich według metody harcerskiej. W trakcie zajęć odwiedził nas także druh Radosław Kurek.
Kolejnym wykładowcą, który zawitał do nas i prowadził nam wspaniałe zajęcia był phm. Iwo Wroński, który jest Dyrektorem Społecznego Zespołu Szkół. Prowadził on zajęcia o współczesnej edukacji i szkolnictwie w Polsce. Dysponuje ogromnym doświadczeniem oraz wiedzą w zakresie edukacji, więc dyskusja z nim była bardzo żywa. Tym akcentem skończył się weekend, który spędziliśmy na wykładach w królewskim mieście.
Przed wyjazdem do Tarnowa spotkaliśmy się Kinie Mikro w Galerii Bronowice. Udaliśmy się na interesujący, a z drugiej strony wstrząsający film „Karski i władcy ludzkości”. Następnie udaliśmy się na do Lasku Pychowickiego, gdzie po dyskusji nad oglądniętym filmem i kolacji poszliśmy spać.

unnamed4
Wstaliśmy wcześnie rano i po zjedzeniu śniadania zawitał u nas phm. Michał Musiał, który prowadził zajęcia na temat przepisów i regulaminów, związanych z organizacją biwaków i obozów. Najważniejszym wnioskiem do jakiego doszliśmy, był taki, że Okręg Małopolski powinien nam bardziej pomagać, wspierać i ułatwiać organizacje wyjazdów. Następnie udaliśmy się przepięknym, szybkim i klasycznym Ogórkiem Sebka do Tarnowa! Zawitaliśmy do hm Stanisława Mitki! Miejsce, które doskonale pamiętałem, ponieważ właśnie tam obył się mój Kurs Drużynowych. Więc to miejsce przywałowało mi wiele pięknych i radosnych wspomnień. Na ziemie sprowadził mnie dh Jarosław Kuczaj, który rozpoczął swoje zajęcia na temat hufca. Potem dh Marcin przeanalizował z nami działanie komisji instruktorskiej, układanie próby instruktorskiej oraz rolę opiekuna. Podczas tych zajęć ocenialiśmy i sprawdzaliśmy opinie o kandydatach, którzy zgłaszali się na Komisje. Było to bardzo fajne zadanie, które pokazało nam, jak ważne jest pisanie opinii. Przed samym ogniskiem odbyła się Msza Święta, którą prowadził ks. Przemek Cios. Wieczorem odbyło się niezwykłe ognisko z gościem specjalnym, czyli dh Stanisław Mitka! Gdzie usłyszeliśmy gawędę, która dobrze obrazowała obecną sytuacje Polski.

unnamed3
Z samego rana udaliśmy się do Tarnowa, aby tam spotkać się z phm. Szymonem Pyzikiem, który prowadził zajęcia na temat Okręgu i tego w jaki sposób powinien działać. Następną osobą, która prowadziła zajęcia na temat finansów i wychowania gospodarczego był phm. Paweł Pająk. Następnie udaliśmy się na wspaniały spacer po Tarnowie. Na samym początku zatrzymaliśmy się przy popiersiu założyciela harcerstwa, gdzie spotkaliśmy druhnę hm. Marię Żychowską, gdzie oddaliśmy hołd, odśpiewaliśmy hymn, zapaliliśmy znicz i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Następnie druhna Maria zabrała nas na bardzo atrakcyjną prezentacje miasta i jego historii. Na pierwszy rzut oka było widać, że kocha to miasto i wie o nim wszystko. Pomimo wieku Druhna leciała niczym „torpeda” i z tego co zrozumiałem, miała jeszcze wiele rzeczy i zakątków do zaprezentowania. No cóż, spacer dobiegł końca pod miejscem, gdzie została stworzona piosenka „Płonie ognisko i szumią knieje”, która śpiewamy podczas każdego ogniska. Następnie wróciliśmy na posesje dh Stanisława Mitki i po szybkiej obiadokolacji odbyło się ognisko, podczas którego odbyła dyskusja o naszej chorągwi. Puściliśmy wodze fantazji i przypisaliśmy się do rożnych funkcji, o których następnie pokrótce opowiedzieliśmy, każdy z nas czuł, że kiedyś Chorągiew właśnie tak może wyglądać i że kiedyś na nas będzie spoczywał ten ważny obowiązek, ale też zaszczyt, aby nią kierować. Ten dzień jak każdy, zakończyliśmy modlitwą i spokojnie położyliśmy się spać.

unnamed5unnamed6
Z samego rana wstaliśmy i nasz zamiar powrotu do Krakowa zniweczyła usterka pięknego I unikalnego Ogórka Sebka. Ale jako przyszły podharcmistrz dał sobie radę i z uśmiechem na twarzach powróciliśmy do naszego ukochanego miasta Krakowa!

unnamed2
A już niedługo, bo w ostatni weekend maja czeka nas bardzo wyjątkowy i wyczekiwany wyjazd do miasta gdzie wszystko się zaczęło, gdzie nadal mówi się w naszym ojczystym języku, gdzie powstała pierwsza Polska drużyna piłkarska, gdzie Nasz Harcerski Bohater – Andrzej Małkowski założył pierwszą drużynę harcerską! Tak właśnie! Jedziemy do Lwowa! Tam spędzimy nas ostatni kursowy biwak!

Czuwaj!
pwd. Michał Kruk H.R.
phm. Jarosław Kuczaj H.R.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger